7. října 2011 17:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zájem o dluhopisy: ministerstvo jich prodalo za 20,9 miliardy

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí obdrželo celkem 37 662 objednávek na spořící státní dluhopisy. Hodnota objednávek dosáhla 20,9 miliard korun.

Zájemci o dluhopisy již uhradili objednávky za 11,7 miliard korun. Lidovým novinám to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. „Nejnižší objednávka byla na dluhopisy za 1000 korun, nejvyšší za 300 milionů korun,“ řekl Kalousek.

ČTĚTE TAKÉ

Emise státních dluhopisů, kterou mohly vůbec poprvé nakupovat i domácnosti, tak slavila nečekaný úspěch. Ministerstvo financí původně plánovalo vydat dluhopisy za 10 miliard korun a prodávat je do 1. listopadu. Přestože Kalousek objem dluhopisů zdvojnásobil, cenné papíry byly vyprodány již po čtyřech dnech. Nejvíce poptávané byly podle statistik ministerstva financí o jednoleté dluhopisy, následovaly je pětileté reinvestiční dluhopisy a pětileté kupónové dluhopisy.

Kalousek očekává, že splaceno nakonec budou dluhopisy za 18 miliard korun. „Nepředpokládám, že bude zaplaceno celých 20 miliard. Odhaduji, že si někdo investici rozmyslí a že se splatí duhopisy za 17-18 miliard,“ řekl ministr. Podle splátek, které musí proběhnout do pěti pracovních dnů po podání objednávky, vydá ministerstvo financí 11. listopadu dluhopisy. V příštím roce stát nabídne domácnostem dluhopisy až za 50 miliard korun, uvedl Kalousek.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ IT ODDĚLENÍ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 85 000 Kč