28. ledna 2009 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zanikne až 51 milionů pracovních míst

Německo potřebuje nová pracovní místa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německo potřebuje nová pracovní místa. | foto: Lidové noviny

ŽENEVA Kvůli ekonomickému poklesu způsobenému finanční krizí by do konce letošního roku mohlo po celém světě zaniknout ve srovnání s koncem roku 2007 až 51 milionů pracovních míst. Globální míra nezaměstnanosti by se tak zvýšila na 7,1 procenta z 5,7 procenta předloni.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Organizace spojených národů. Podle nejoptimističtějších odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO), která
působí v rámci OSN, přijde o práci 18 milionů lidí, a míra nezaměstnanosti
by tak činila 6,1 procenta. Mnohem realističtější však je odhad, že práci proti konci roku 2007 ztratí 30 milionů lidí, což by znamenalo zvýšení nezaměstnanosti na 6,5 procenta. Koncem roku 2008 nezaměstnanost činila šest procent. Nejhorší scénář počítá se ztrátou 51 milionů pracovních míst.

"Pokud se recese v roce 2009 prohloubí, jak čeká hodně prognostiků, prudce se zhorší i globální pracovní krize," uvádí se ve zprávě Světové zaměstnanecké trendy. Předchozí, říjnová zpráva ILO uváděla, že kvůli finanční krizi se do konce roku vytratí 20 milionů pracovních míst.

Nejhůře krize na pracovním trhu dopadne na rozvíjející se země. V čele žebříčku oblastí s mimořádně špatnými podmínkami na trhu práce jsou subsaharská Afrika a jižní Asie. Nejvyšší míru nezaměstnanosti na konci
roku 2008 měly podle odhadů ILO severní Afrika (10,3 procenta) a Blízký
východ (9,4 procenta). Nezaměstnanost ve střední a jihovýchodní Evropě a
bývalých zemích Sovětského svazu činila loni 8,8 procenta. Nejlépe na tom
byla východní Asie, kde nezaměstnanost činila pouze 3,8 procenta.

Většina nových pracovních míst loni vznikla v jižní, jihovýchodní a východní Asii. Naopak v rozvinutých ekonomikách a Evropské unii se čistý počet pracovních míst snížil o 900.000.

Podle ILO by mohly pomoci k tvorbě nových pracovních míst a udržení nízké
nezaměstnanosti do doby oživení soukromého sektoru programy podporované vládou. Mezi ty patří výstavba a modernizace veřejné infrastruktury jako silnic, mostů, škol, nemocnic a veřejných budov, napsala agentura Reuters.
ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?