Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zaorálek: Krach Řecka by poznamenal i Česko, byl by zkouškou celé EU

Lubomír Zaorálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek | foto: MAFRA - Michal Růžička

LUCEMBURK/PRAHA Bankrot Řecka by mohl ohrozit měny zemí, jako je Česká republika, a snížit tam příliv investic. V reakci na pondělní prohlášení ministra financí Andreje Babiše (ANO), ať Řecko konečně zbankrotuje, to v Lucemburku řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kolaps Řecka by podle něj byl zkouškou Evropské unie i eurozóny a mohl by Česko poznamenat víc, než si myslí.

„Podobný kolaps by mohl mít jako následek určité oslabení a ohrožení samostatných měn menších států ve východní Evropě. Mohl by mít vliv na snížení přílivu investic do států, jako je Česká republika, Polsko, Slovensko nebo Maďarsko,“ uvedl šéf diplomacie. „Já bych si nebyl tak jistý, že bankrot Řecka by byl něčím, co by se České republiky vůbec netklo,“ dodal.

Obává se, že by kolaps Řecka mohl snížit ekonomický růst Evropy, na její stabilitě je přitom ČR podle Zaorálka závislá. Takový vývoj by podle něj dal světu signál, že EU nedrží pohromadě, a negativně by ovlivnil pohled na Evropu. „Kolaps Řecka by byl zkouškou eurozóny a Evropské unie a mohl by se na České republice podepsat víc, než si dnes dovedeme představit,“ poznamenal ministr.

Babiš na každoroční konferenci českých ekonomických diplomatů uvedl, že Řecko by mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. S jeho názorem nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stejně jako Zaorálek se domnívá, že krach Řecka, které v posledních letech čelí vážným ekonomickým problémům, by poškodil EU a nepřímo i českou ekonomiku. Zhoršil by podle něj také uprchlickou krizi.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....