25. června 2009 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Záplavy: železničáři hlásí škody za 380 milionů Kč

Na snímku je poškozená železniční trať mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku je poškozená železniční trať mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím. | foto: Jaroslava OžanaČTK

PRAHA Záplavy způsobily na železničních tratích v Moravskoslezském kraji dosud škody v celkové výši zhruba 380 milionů korun, silničáři odhadují škody za stamilióny. Česká pojišťovna očekává že lidé nahlásí kolem 3 tisíc pojistných událostí a pojišťovna jim vyplatí až 75 milionů korun.

U rozestavěné dálnice D1 na 307. kilometru v Olomouckém kraji se například vytvořilo jezero, podmáčení by mohlo ohrozit levou podpěru dálničního mostu.

V Moravskoslezském kraji jsou uzavřené úseky silnic Hladké Životice - Kunín a Odry - Bělotín, které jsou pod vodou. Omezený je průjezd na silnici v úseku Bludovice na hranici Zlínského kraje, kde je vozovka po celém úseku podemletá a poškozená v celém profilu, chybí opěrné zdi a kaverny.

Jsou zde stržená čela propustků a poškozené mostní objekty, utržená svodidla a zábradlí.

Lidé už hlási škody pojišťovnám
Jenom během čtvrtka ohlásilo škodu ze záplav České pojišťovně devět set lidí. Podle tiskového mluvčího ČP Václava Bálka jich nejvíce bylo ze severní Moravy, konkrétně z Novojičínska (305 škod s odhadem přes 10 milionů korun) a Přerovska (151 škod s odhadem 5 milionů korun).

Česká pojišťovna po této záplavové vlně očekává celkem 3000 škod v objemu 75 milionů korun. Její technici jsou podle Bálka v terénu od čtvrtečního rána a budou prohlížet poškozené objekty i během celého nadcházejícího víkendu. 

Pojišťovna kvůli povodním už čtyřnásobně posílila týmy operátorů v Klientském centru. Volat by jim však podle tiskového mluvčího lidé měli až poté, co opadne voda, aby bylo zřejmé, jakou způsobila škodu.

Od 07:00 bylo nahlášeno již více než 140 škod vztahujících se k poškození majetku povodní nebo záplavou, uvedl mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda. Nejčastější nahlašovanou škodou je podle něj zaplavení rodinných domků a přilehlých nemovitostí.

Vlaky stojí
Nadále je přerušen provoz na několika tratích, především na hlavním železničním koridoru z Přerova do Ostravy a na několika tratích regionálního významu.

Jak se dostat vlakem na severní Moravu?
Uzavřené tratě ZDE


Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský doporučuje všem cestujícím, kteří nemusejí nutně cestovat do postižené oblasti a na ostravsko přes nesjízdné úseky, aby své cesty na Ostravsko a do postižené oblasti odložili na pátek.

V případě nutné cesty je třeba počítat s komplikacemi a náhradní dopravou.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!