Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zase v Evropě vypadáme jako šašci, říká Schwarzenberg ke Klausovi

Jediní nepodepsali. Smlouvu si jako „horký brambor“ přehazuje prezident Klaus a ministr zahraničí Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jediní nepodepsali. Smlouvu si jako „horký brambor“ přehazuje prezident Klaus a ministr zahraničí Schwarzenberg. | foto: ČTK

PRAHA Rozhodnutí prezidenta Václava Klause nepodepsat doplněk Lisabonské smlouvy týkající se nového záchranného fondu eurozóny, rozladil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga i premiéra Petra Nečase. Podle nich je toto gesto zbytečné a obrazu Česka v Evropě spíš uškodí.

"Tyto valy považuji za zrůdnou, nesmyslnou, absurdní věc a já je podepisovat rozhodně nebudu," uvedl Klaus na setkání týdeníku Euro s manažery. K podpisu ho totiž ve čtvrtek vyzval Senát.

Prezidentův podpis přitom na samotnou činnost evropského záchranného fondu vliv, funguje už od podzimu. „Je to blbý, poněvadž jsme jediní, kteří to nepodepsali. Vypadáme zase jako šašci v Evropě,“ kroutí hlavou šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle premiéra Petra Nečase je prezidentův krok zbytečný a zkomplikuje situaci partnerů v eurozóně. „Nás se to nijak nedotýká, nijak nás to nesvazuje ani nezavazuje,“ míní Nečas. „Mechanismus ESM od října existuje. Tady se jedná pouze o úpravu článku 136 Lisabonské smlouvy, která zpětně umožňuje jeho vytvoření,“ dodal.

„Česká republika nemusí ratifikovat smlouvu o ESM. To je mezinárodní smlouva podepsaná všemi 17 státy eurozóny a platí už od konce září,“ řekl ČTK mluvčí Evropské komise Simon O'Connor.

Vláda, parlament a prezident netáhnout za jeden provaz

Mluvčí komise také uvedl, že dokončení ratifikace článku, které jen vyjasňuje právní rámec týkající se smlouvy o ESM, nemá na fungování ESM žádné dopady. „Ta smlouva už platit začala a plně funguje,“ dodal.

Podle analytika České spořitelny Jana Jedličky bude mít blokování ratifikace dodatku lisabonské smlouvy dopad spíše na důvěryhodnost Česka, než na činnost ESM. „Vláda, parlament a prezident netáhnou za jeden provaz. To je zvláště nešťastné v době vyjednávání budoucího rozpočtu EU na roky 2014 až 2020,“ upozornil.

Společný záchranný fond

Fond by měl za daných podmínek pomoci zemi platící eurem překlenout problémy s financováním, které by mohly ohrozit stabilitu eurozóny. Česku před zavedením eura nevzniknou kvůli souhlasu s fondem žádné finanční závazky.

Pokud by Česko bylo členem eurozóny, muselo by během 12 let vložit do fondu 40 miliard korun. Ručit by země musela okamžitě za půjčky ve výši 250 miliard korun; tato částka by se po 12 letech v eurozóně navýšila na 310 miliard korun.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?