Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zastavil nám Brusel dotace, nebo ne? Zmatky kolem 568 milionů vrcholí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA/BRUSEL Ministerstvo pro místní rozvoj popřelo pondělní informace, že Evropská komise kvůli chybám v zakázce na monitorovací systém pozastavila Česku čerpání dotací za 568 milionů korun. Komise počká na výsledek policejního vyšetřování, které se tendru týká, tvrdí resort.

Evropská komise věc oficiálně nekomentovala, její představitelé ale dali v neformálních rozhovorech najevo, že čerpání zastaveno nebylo.

Informace o pozastavení dotací dorazila do Česka 14. října v dopisu od generálního ředitele pro regionální politiku Evropské komise Waltera Deffaa, uvedl v pondělí server Neovlivní.cz.

Z dopisu podle jeho zprávy vyplývá, že se komise přiklonila na stranu auditorů ministerstva financí. Podle nichž tendr na monitorovací systém provázelo množství závažných chyb.

Podle MMR ale říjnový dopis obsahuje obdobné informace jako dopis od Evropské komise z června. „Pro Českou republiku v něm není nic jiného, než co bylo široce diskutováno médii v obdobném dopise už v červnu tohoto roku, a to, že pokud nalezne Policie ČR pochybení ve veřejné zakázce na monitorovací systém z doby vlády Petra Nečase (ODS), EK tento systém neproplatí,“ uvedla mluvčí MMR Veronika Vároši.

V nynějším dopise je podle ní navíc pouze žádost, aby Česká republika uvedla, jaká opatření přijme.

Vároši upozornila na to, že předchozí dopis z Evropské komise už v červnu vedl vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD) k tomu, aby rozhodla, že v nezbytném případě bude monitorovací systém placen ze státních peněz.

Česko ještě nepožádali o proplacení

„Státní rozpočet tedy bude tyto výdaje předfinancovávat a budeme čekat na další jednání s Evropskou komisí,“ doplnila mluvčí Vároši. Zástupci komise mimo záznam poukázali na to, že v souvislosti se sporným případem česká strana o proplacení ještě ani nepožádala.

Evropská komise pracuje s auditem českého ministerstva financí, podle kterého byla zakázka na monitorovací systém pro čerpání unijních peněz v nynějším dotačním období vyhlášena jinak, než jak schválila vláda. Vítězný uchazeč byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady.

Auditoři navrhli korekce, tedy snížení evropského podílu na proplácení projektu. Podle Vároši jsou navržené korekce od 25 do 100 procent.

Proti auditu ministerstva financí se už dříve ohradila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Označila ho za neprofesionální a opřený o spekulace.

Monitorovací systém evropských fondů pro období 2014 - 2020, který nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém, je pro čerpání peněz z fondů EU klíčový. Prostřednictvím něj budou řídicí orgány jednotlivých operačních programů vyhlašovat výzvy k předkládání žádostí a přijímat konkrétní projekty.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.