24. března 2014 14:37, aktualizováno  14:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zástupce státu bude kádrovat i poradce kontroverzního úředníka

Předsedové koaličních stran na brífinku po první schůzce vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedové koaličních stran na brífinku po první schůzce vlády. | foto: ČTK

PRAHA Vláda jmenovala členy výboru, který bude doporučovat zástupce státu do státních a polostátních firem. Za ANO ve výboru usedne exnáměstek ministerstva pro místní rozvoj a šéf jedné ze sekcí ministerstva financí Jiří Nováček – někdejší blízký spolupracovník někdejšího vysokého státního úředníka Miroslava Elfmarka podezřelého z přijetí několikamiliónového úplatku.

Cílem 'kádrové komise' vlády má být podle premiéra Bohuslava Sobotky zpřísnění pravidel a kritérií pro personální nominace a zvýšení kvality zástupců státu v orgánech státních a polostátních firem.

Kádrová komise vlády

Návrhy na členy orgánů státních firem budou podávat ministři, výbor se k nim vyjádří do 14 dnů. Konečné slovo ve výběru ale stejně bude mít ministr. Pokud nebude s rozhodnutím výboru souhlasit, bude mu muset předložit stanovisko, ve kterém své rozhodnutí obhájí.

Předsedou tříčlenného výboru bude šéf úřadu vlády Jiří Dvořák nominovaný ČSSD. Lidovce zastoupí ředitelka kabinetu ministra zemědělství Lenka Jirsa Pavlátková.

Občanské sdružení Naši politici upozornilo na blízké vztahy třetího člena komise Jiřího Nováčka s někdejším ředitelem sekce Strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Miroslavem Elfmarkem.

Toho v roce 2010 odvolal ministr Martin Kocourek v době, kdy Transparency International na Elfmarka podávalo trestní oznámení kvůli podezřelým transakcím v souvislosti se zakázkou státní agentury Czechinvest za 275 milionů.

Nováček podle týdeníku Ekonom pracoval v letech 2007 až 2009 jako Elfmarkův poradce a zároveň byl předsedou dozorčí rady společnosti vlastněné Elfmarkem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!