13. března 2015 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zástupci Prahy se sešli s dodavateli tunelu Blanka, nevyřešili ale nic

Tunel Blanka - Trojský most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunel Blanka - Trojský most | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) se ráno v rámci kontrolního dne v pátek sešel s dodavateli tunelového komplexu Blanka. Slibovaný harmonogram prací a výměny vodou poničených kabelů od nich ale nedostal. Firma ČKD Praha DIZ, která do tunelu montovala technologie, podklady shromážděné od všech dodavatelů předá odpoledne.

Stavební dozor materiály následně prostuduje a příští týden Prahu seznámí se závěry, uvedl bez dalšího komentáře náměstek. Vedení města muselo nedávno znovu odložit otevření tunelového komplexu, tentokrát kvůli poničeným kabelům. 

Od té doby se pře s dodavateli, kdo za situaci může a kdo výměnu technologií zaplatí. Podle některých informací může jít o škody za stovky milionů korun. Zdroje od dodavatelů i z magistrátu dokonce mluví o téměř miliardě korun. Celý tunel už vyšel Prahu na 37 miliard korun.

Radní měli tento týden projednat možnou arbitráž proti firmě ČKD Praha DIZ. Rozhodování ale nakonec odložili s odkazem na páteční jednání. Dolínek v úterý řekl, že rada se bude záležitostí znovu zabývat za týden, v pátek už však tvrdil, že ho správce stavby se závěry harmonogramu seznámí do úterního večera. Zda tím padá projednání na úterní radě, neuvedl.

Výstavbu více než šestikilometrového tunelu Blanka zahájila v roce 2007 někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Blanka měla být otevřena v roce 2011. Proti původním předpokladům se práce prodražily zhruba o šest miliard korun. Tunel Blanka je součástí městského okruhu, navazuje na Strahovský tunel.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz