8. února 2010 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Závazky vlády jsou k ničemu. Řekové se budou za sociální dávky rvát

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ATÉNY Odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru v Řecku varoval, že by na počátku příštího měsíce mohl uspořádat další stávku, pokud vládní plán úsporných opatření bude příliš tvrdý. Zaměstnanci veřejného sektoru již naplánovali stávku na tuto středu, zaměstnanci soukromého sektoru pak vyjdou ze závodů do ulic 24. února.

Vláda má tento týden zveřejnit zákon o daňové a mzdové reformě. Vstoupit v platnost by měl do konce tohoto měsíce. "V závislosti na rozhodnutí kabinetu o daních a penzích rozhodneme ve čtvrtek o dalších stávkových akcích," uvedl na tiskové konferenci viceprezident odborového svazu Illias Vrettakos. "Je zde návrh na stávku v prvních deseti dnech března," dodal.

Svaz také uvedl, že zvažuje připojení ke stávce vyhlášené odborovým svazem soukromého sektoru GSEE na 24. března. Oba odborové svazy zastupují téměř polovinu z pěti milionů práceschopných obyvatel Řecka.

Místo škrtů chtějí odbory další zvyšování platů

Řecká vláda pod tlakem Evropské unie a finančních trhů vypracovala razantní plán úspor, který má vytáhnout zemi z krize předlužených veřejných financí a zabránit hrozbě státního bankrotu. Plán počítá se snížením rozpočtového deficitu do roku 2013 z loňských téměř 13 procent pod tři procenta hrubého domácího produktu. Zahrnuje například zmrazení mezd ve veřejném sektoru a škrty zvláštních dávek a příspěvků, které tvoří významnou část celkových příjmů státních úředníků.

Svaz naopak požaduje zvýšení mezd zaměstnanců veřejného sektoru, tvorbu dalších pracovních míst a důkladnou revizi daňového systému, který by byl spravedlivější. Odbory zřejmě nepotěší ani plánované změny v systému sociálního zabezpečení, které mají zvýšit věk odchodu do důchodu, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.