14. června 2014 17:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zbankrotovaný Detroit dosáhl nové dohody s odbory a věřiteli

Americké město Detroit. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké město Detroit. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DETROIT Americké město Detroit dosáhlo nové dohody s největšími městskými odbory a dohodlo se také se skupinou věřitelů. Město se tak přiblížilo k případnému opuštění soudní ochrany před věřiteli. Tam se uchýlilo v prosinci loňského roku coby největší město, které tak učinilo v dějinách USA. Největší město státu Michigan od té doby jedná s řadou největších věřitelů, mezi nimiž jsou také odborové svazy či držitelé dluhopisů.

O vyrovnání mezi městem a dvěma nejmenovanými stranami, které vlastní nebo jsou pojistiteli "velké většiny" některých dluhopisů, informovali v pátek vyjednávači bankrotového soudu. Podle agentury Reuters jde o nezajištěné dluhopisy vydané městem, na které se vážou omezení na výši daně z nemovitosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Město naposledy odhadovalo, že věřitelé dostanou jen deset až 13 procent ze zhruba 163,5 milionu dolarů v těchto dluhopisech. Proti nesplácení pojišťuje velkou část tohoto dluhu společnost Ambac Assurance Corporation. Ta urovnání s městem podle listu The Wall Street Journal potvrdila.

Podle vyjednávačů zbývá v případu dořešit ještě několik důležitých sporů. V polovině srpna pak začne klíčové soudní jednání, které má určit, zda je plán města na likvidaci dluhu ve výši 18 miliard dolarů a opuštění režimu ochrany regulérní a uskutečnitelný.

Detroit se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu. Po svém postupném rozkladu se ale stal nejchudším velkoměstem Spojených států.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz