18. dubna 2016 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zelená nafta se vrátí. Vláda schválila vratku pro zemědělce s živočišnou výrobou

Na silnici I/55 z Olomouce do Přerova v úseku Kokory - Přerov se tvořily dlouhé kolony.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na silnici I/55 z Olomouce do Přerova v úseku Kokory - Přerov se tvořily dlouhé kolony. | foto: ČTK

PRAHA Zavedení vratky na spotřební daň z pohonných hmot pro zemědělce s živočišnou výrobou, takzvanou zelenou naftu, v pondělí schválila vláda. Stát to vyjde na zhruba 385 milionů korun ročně.

Novelu zákona o spotřebních daních předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který už dříve řekl, že se kvůli možnému střetu zájmů zdrží vládního hlasování. Novela začne platit, pokud ji schválí parlament a podepíše prezident, od července.

Výše vratky bude 4380 korun na tisíc litrů paliva. Budou ji moci nově uplatnit zemědělci či plemenáři, kteří se například zabývají chovem skotu, prasat, drůbeže, ovcí a koz. Nárok na vratku budou moci zájemci uplatnit zpětně i na paliva spotřebovaná od letošního ledna.

O peníze si podle odhadu ministerstva zemědělství zažádá tisícsubjektů. „Daný propočet je však spíše ilustrativní, neboť odhadnout přesný počet nových žadatelů je velmi obtížný,“ dodalo ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Ministerstvo financí nechtělo novelu předkládat. Babiš, který vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku, se obával možného střetu zájmů. O tom, kdo novelu bude obhajovat v Poslanecké sněmovně, rozhodne vláda nebo premiér.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve řekl, že zelená nafta pro živočišnou výrobu pomůže stabilizaci pracovních míst na venkově. Kvůli rozšířené živočišné výrobě může pomoci i protierozním opatřením a zlepší absorpční kapacitu půdy.

Nárok na uplatnění vratky nyní mají vinaři, ovocnáři či pěstitelé zeleniny. Dostávají 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí.

Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci v reakci na to na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci předloňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Současná vláda se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. Podle kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!