3. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zeleného si přivedl exministr Žák, k jeho zlatému padáku se teď nemá

Od včerejška vede ministerstvo dopravy Zdeněk Žák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od včerejška vede ministerstvo dopravy Zdeněk Žák. | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Zdeněk Žák tvrdí, že v době, kdy byl ministrem dopravy, zakázal svým podřízeným schvalovat vysoké odstupné. Přesto měl exředitel Českých drah Dalibor Zelený, kterého si přivedl, ve smlouvě doložku, podle které měl dostat 6 milionů korun. Na otázku, kdo je tedy odpovědný za toto pochybení, Žák neodpověděl.

Jako ministr dopravy v Rusnokově vládě kritizoval Zdeněk Žák trafiky a plýtvání na vysokých místech státních podniků. V Českých drahách pak provedl čistku a dosadil sem Dalibora Zeleného. Ten když v únoru letošního roku skončil, zjistilo se, že měl ve smlouvě konkurenční doložku, podle které mu náleží odstupné ve výši 6 milionů korun. Exministr se teď brání, že nemá s tučnou odměnou pro Zeleného nic společného. "Zástupci státu v orgánech všech státních společností měli ode mne zakázáno na něco takového přistupovat. A něco takového opravdu neschválili," tvrdí Žák.

Zlatý padák odsuzuje a považuje to za "průhledný trik", na otázku, kdo za to tedy nese odpovědnost, však neodpověděl. Také odmítl, že by byl s exředitelem ČD Zeleným v kontaktu: "Kauza mě zastihla v zahraničí, takže jsem s ním nehovořil," tvrdí Žák. K situaci se nevyjádřil ani Dalibor Zelený, který měl celý den vypnutý telefon.

K TÉMATU:

Kdo je autorem konkurenční doložky?

Viníka slíbilo najít a potrestat ministerstvo dopravy, jméno však zatím nemá. "Touto věcí se teď s pověřením pana ministra Prachaře zabývá pan náměstek Milan Feranec (zároveň je předsedou dozorčí rady ČD - pozn. red.). V tuto chvíli je stěžejní to, že doložku nevyplatíme. Kdo za to nese odpovědnost, budeme řešit v druhém kroku," sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

České dráhy se rozhodly nevyplatit svému bývalému šéfovi Daliborovi Zelenému šest milionů korun, které měl dostat za to, že rok nenastoupí ke konkurenci. Podle šéfa dozorčí rady ČD a náměstka ministra dopravy Milana Ferance takzvanou konkurenční doložku dozorčí rada neschválila. Zelený byl z funkce odvolán v únoru, vystřídal jej Daniel Kurucz.

Exředitel Zelený má ještě možnost domáhat se šesti milionů soudní cestou. Tuto variantu nevylučuje ani tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. "Když nebude doložka vyplacena, soudit se může. Ten termín vyplacení oficiálně teprve nastane, co bude potom, nikdo z nás neví," řekl mluvčí.

mlMatěj Ludvík
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.