14. ledna 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Železná Ruda je závislá na hazardu. Žádá, aby vláda podpořila kasina

Ruleta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruleta- ilustrační | foto: Shutterstock

ŽELEZNÁ RUDA Významné horské středisko Železná Ruda se veřejně postavilo za provoz kamenných kasin. Město na západě Šumavy, jehož příjmy jsou na těchto zařízeních silně závislé, zaslalo dopis premiérovi a ministrovi vnitra.

Tamní politici žádají, aby nově připravovaná legislativa nebyla pro tyto herny - které mají podle starosty Michala Šnebergra (ODS) kulturu a řád - likvidační.

Ve městě byla v prosinci otevřena nová Poker Aréna s kasinem a hotelem za stovky milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jdeme proti většinové náladě v Česku. Stavíme kasina, protože to je pro nás rozhodující zdroj příjmů. Jsme nervózní z přípravy nového zákona o provozování loterií. To, co nyní vymýšlí ministerstvo financí, je pro náš rozpočet likvidační a asi i pro kasina,“ řekl starosta.

Hrozí podle něj velké zdanění v neprospěch kasin i měst, nebo dokonce jejich úplný zákaz. „Nejsme detailně informováni o všem, co se připravuje. Proto jsem předběžně učinil tento krok,“ uvedl Šnebergr.

V kasinech nevidí nic patologického. Železná Ruda je podle něj v jiné situaci než velká města, převážnou část klientů má ze sousedního Německa.

Čtvrtina rozpočtu z jednoho kasina

Téměř dvacet let fungující kasino německého vlastníka INGO v centru přináší městu přes deset milionů korun ročně, tedy více než čtvrtinu rozpočtu. Pracuje tam 40 místních. Je významným zdrojem příjmů, ale také stabilizuje místní trh práce, řekl Šnebergr.

Díky novému kasinu u hranic v Alžbětíně se mají příjmy města z her zdvojnásobit. „Nevíme ale, jak se vyvine nový zákon a jak se bude dařit novému investorovi,“ řekl starosta.

Poker Aréna v Alžbětíně, kterou vybudoval arménský investor dlouhodobě žijící v Praze, ještě není v ostrém provozu a řada věcí se dodělává. Přijala už desítky místních lidí, ve finále má mít přes 100 zaměstnanců.

Provozovatel arény si musel zapsat sídlo v Železné Rudě. Poker Aréna se tak v době, kdy řada společností převádí svá sídla do větších měst, stala největší místní firmou. Šnebergr doufá v to, že se investorovi, který trvale komunikuje s radnicí, bude dařit a přitáhne hráče z celé Evropy. Město nepočítá s tím, že budou klienti arény působit problémy. Mají vlastní ochranku a hráče registrují, dodal.

Lidovky.cz, ČTK