Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zeman bude jednat se Sobotkou, Babišem a představiteli ČNB o euru

Miloš Zeman na návštěvě ve středočeském Rakovníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě ve středočeském Rakovníku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman se v neděli na zámku v Lánech sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí Andrejem Babišem, guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem a členem bankovní rady ČNB Jiřím Rusnokem, kterého Zeman plánuje příští rok jmenovat na Singerovo místo.

Tématem jejich schůzky má být otázka přijetí eura v Česku. V české společnosti přitom stále přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí jednotné evropské měny.

Smyslem schůzky není ovšem podle čtvrtečního vyjádření prezidenta to, aby se účastníci navzájem přesvědčovali o svém postoji. „Smyslem té schůzky je dohodnout se, že zatím v českém veřejném prostoru vůbec neprobíhá debata o vhodnosti nebo nevhodnosti přijetí eura. Ozývají se ojedinělé výkřiky, ale systematická, argumentovaná debata není. A pokud tato schůzka takovou debatu zahájí, splní svůj účel,“ řekl Zeman. 

Zároveň dodal, že na schůzce určitě nepadne termín přijetí eura. Již dříve však uvedl, že pro přijetí eura je technicky možný termín 2018. Premiér Sobotka se několikrát vyjádřil, že nejbližším termínem přijetí eura je rok 2020.

Prezident Zeman rychlý vstup Česka do eurozóny dlouhodobě podporuje. Naopak ministr Babiš ve čtvrtek uvedl, že přijetí eura není v současnosti aktuálním tématem. Důvodem jsou nejen miliardové odvody do záchranných fondů, které by musela ČR po vstupu do eurozóny zaplatit, ale i současná neschopnost vyřešit situaci kolem Řecka.

Shoda není taková, jak se zdá

Pro rychlé přijetí eura není ani centrální banka. „Rozhodnutí o případném vstupu do eurozóny je na politické reprezentaci. Vláda ve svém programu vstup do eurozóny nemá. Role České národní banky je v odborné a poradenské rovině,“ uvádí pravidelně ČNB.

Guvernér Miroslav Singer ve čtvrtek ve svém blogu uvedl, že shoda s reprezentací centrální banky v otázce zavedení eura není zdaleka tak zásadní, jak se mnozí domnívají. „Centrální banky včetně té, kterou reprezentuji, zde nejsou hybatelem vývoje, ale prostým vykonavatelem vůle politiků, případně voličů, je-li jim tato otázka přímo referendem svěřena,“ uvedl Singer. Tak bylo podle něj euro proti vůli relevantní reprezentace Bundesbanky zavedeno v Německu a proti vůli reprezentace dánské či švédské centrální banky naopak v daných zemích nezavedeno. „Navíc ČNB byla do této chvíle při projednávání materiálů týkajících se eura vždy schopna nalézt s vládou věcnou shodu,“ dodal guvernér.

ČNB například ve společném dokumentu s ministerstvem financí ohledně vyhodnocení kritérií pro přijetí eura z konce loňského roku doporučila prozatím datum přijetí eura nestanovovat.

Technicky je v současné době možné přijmout euro podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020. O vstupu do eurozóny totiž bude nejdříve rozhodovat nový kabinet vzešlý z voleb v roce 2017. Následně koruna musí dva roky setrvat v systému směnných kurzů ERM II.

Češi euro nechtějí

Premiér Sobotka se v minulosti několikrát vyjádřil, že nejbližším termínem přijetí eura je rok 2020. Na stanovení takového termínu ale podle premiéra v koalici neexistuje shoda. Na počátku dubna se však Sobotka a Zeman shodli na potřebě zintenzivnit debatu o přijetí eura a vhodnosti stanovení termínu vstupu Česka do eurozóny.

V české společnosti stále přetrvává převážně odmítavý postoj k přijetí eura. Proti zavedení společné evropské měny je podle CVVM momentálně 69 procent Čechů, naopak 24 procent lidí by korunu za euro vyměnilo, zbytek neví.

Česko podobně jako ostatní unijní státy v přístupové smlouvě přislíbilo euro přijmout.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...