12. března 2015 8:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Singera příští rok v čele ČNB nahradí Rusnok, říká Zeman

Bývalý premiér Jiří Rusnok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý premiér Jiří Rusnok | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Prezident Miloš Zeman předpokládá, že příští rok nahradí současného guvernéra České národní banky Miroslava Singera bývalým premiérem Jiřím Rusnokem. Zeman ČNB opětovně kritizoval a nedávno řekl, že při jmenování nových členů rady nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny.

Řekl to v rozhovoru pro iDnes.cz. Singerovi za rok vyprší mandát. Rusnok je členem bankovní rady České národní banky, kam jej loni v březnu právě Zeman jmenoval. Prezident minulý týden při návštěvě Plzně řekl, že při jmenování nových členů bankovní rady vybere lidi, kteří „napraví nesprávný krok ČNB“, který úspory znehodnotil o šest až deset procent.

Zeman intervence ČNB proti koruně kritizuje od jejich spuštění. Do konce svého mandátu bude ještě jmenovat čtyři ze sedmi členů rady České národní banky , včetně guvernéra.

Vládní koalice v současné době uvažuje o změně ústavy, která by zavedla podmínku spolupodepsání jmenování nových členů bankovní rady. Prezident to ale odmítá, podle něj by takový krok vedl k politickému vměšování do účinnosti banky. „V mém případě, protože jsem bývalý ekonom a nemíním jmenovat do bankovní rady diletanty, byť by byli kamarády nejrůznějších politiků, bych to považoval za ohrožení nezávislosti centrální banky,“ řekl Zeman.

Lidovky.cz, ČTK