11. května 2015 14:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zeman: Vietnamci jsou vzorem pro členy České republiky, kteří nevynikají pracovitostí

Vietnamská večerka. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vietnamská večerka. Ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Miloš Zeman pochválil vietnamskou menšinu v Česku. Vyzdvihl ji jako vzor pro jiné české občany, kteří podle prezidentových slov nevynikají pracovitostí a podnikavostí. Zeman to řekl po pondělní schůzce se svým vietnamským protějškem Truong Tan Sangem.

Prezidenti Česka a Vietnamu se sešli kvůli plánovanému pronikání českých firem na trh země z jihovýchodní Asie. 

Vietnamská hlava státu Truong Tan Sang slíbil svému Zemanovi odstranění administrativních potíží, které brání tuzemským vývozcům při obchodování s Vietnamem. 

VIETNAMCI V ČR

  • Vietnamci tvoří třetí největší skupinu cizinců v Česku.
  • Předloni jich v zemi legálně pobývalo 57 200, z toho 41 500 trvale. 
  • Podle neoficiálních odhadů žije v ČR ve skutečnosti až 100 tisíc Vietnamců. Podle zjištění sociologů téměř dvě třetiny Vietnamců nad 15 let žijí v Česku déle než 6 let. 
  • České občanství získávají ročně desítky Vietnamců a Vietnamek.

Zemana na oplátku ocenil Vietnam jako velmi zajímavý exportní trh a perspektivní světovou ekonomiku. Český prezident také vyzdvihl vietnamskou komunitu v Česku, která by podle něj mohla být „zářným příkladem pro některé další členy České republiky, kteří ani pracovitostí ani podnikavostí nevynikají“.

Truong Tan Sang se svou ženou, kteří jsou na návštěvě Česka od neděle do středy, za Zemanem dorazili v pondělí dopoledne. Na Pražském hradě byli uvítáni s vojenskými poctami.

„Shodli jsme se, že je čas, abychom (vzájemnou) spolupráci pozdvihli na vyšší úroveň,“ řekl Zeman. Poznamenal, že věří, že dnešní setkání bude, podobně jako jeho podzimní cesta do Číny, impulzem k tomu, aby se vietnamský trh stal velmi zajímavou příležitostí pro české investory. 

„Chtěl bych poděkovat panu vietnamskému prezidentovi za jeho příslib odstranění některých administrativních překážek, které těmto investicím až dosud bránily,“ poznamenal. Konkrétně se prý potíže byrokratické povahy ve Vietnamu týkají českého kamenolomu, cementárny a kaolinky.

Jejich odstranění by časem mohlo vést ke snižování českého deficitu při obchodování s Vietnamem. Například loni dosáhl český vývoz do této asijské země za prvních sedm měsíců výše 56,6 milionu dolarů (cca 1,4 miliardy korun), zatímco dovoz z této země činil 314,7 milionu dolarů (cca 7,6 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK