4. července 2015 10:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Země eurozóny byly proti zveřejnění zprávy MMF o řeckém dluhu

Co se stane s řeckou státní pokladnou? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se stane s řeckou státní pokladnou? | foto: Reuters

BRUSEL Země eurozóny se prý snažily zabránit tomu, aby Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek zveřejnil zprávu o finanční situaci Řecka. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura Reuters. Zpráva hovoří o nutnosti další finanční pomoci Řecku a odpisu části jeho dluhů.

Na dokument se v pátek odvolával řecký premiér Alexis Tsipras a tvrdil, že závěry měnového fondu o potřebě restrukturalizace řeckého dluhu ospravedlňují tvrzení Atén, že dluh je dlouhodobě neudržitelný.

MMF ve své zprávě uvedl, že Řecko bude v průběhu příštích tří let potřebovat dodatečné finanční prostředky v objemu nejméně 50 miliard eur (1,4 bilionu Kč) a rozsáhlé odpuštění dluhů, aby získalo prostor pro oživení hospodářství. Fond ale zároveň upozornil, že za současnou situaci v Řecku mohou rozhodnutí Tsiprasovy vlády a kriticky se zmínil o tom, že Řecko příliš dlouho otálelo s privatizací státního majetku, a nezískalo tak potřebné prostředky.

Podle zdroje Reuters vznikl na středečním zasedání MMF spor o to, zda dokument zveřejnit. Proti byly evropské země, kterým se nelíbilo načasování: zpráva se totiž měla na veřejnosti objevit jen tři dny před řeckým referendem. Zbylí členové MMF v čele se Spojenými státy ale nakonec prosadily svou.

„Nebylo to lehké rozhodnutí. Nežijeme mimo realitu, ale EU musí pochopit, že ne všechno se může rozhodovat podle jejích pravidel,“ řekl Reuters zdroj z MMF. Mluvčí fondu Angela Gaviriaová věc odmítla komentovat.

Otázka odpuštění dluhu

Měnový fond podle Řeků svou zprávou potvrdil mínění Atén, že debaty o udržitelnosti řeckého dluhu měly být jádrem zdlouhavého pětiměsíčního vyjednávání o finanční pomoci, které se minulý týden dostalo do slepé uličky. Státní dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur (8,7 bilionu Kč) a ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) je druhý největší na světě za Japonskem.

Země eurozóny ale trvaly na tom, že o odpuštění části dluhu či odkladu splátek může být řeč až ve chvíli, kdy Řecko splní podmínky věřitelů, provede reformy a škrty, a zajistí tím udržitelnost svých financí.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.