4. listopadu 2011 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Země G20 posílí MMF, euroval nepodpořil nikdo

Barack Obama s Nicolasem Sarkozym dorazili na summit G 20 v Cannes. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama s Nicolasem Sarkozym dorazili na summit G 20 v Cannes. | foto: ČTK

CANNES Lídři největších evropských ekonomik se dnes na summitu G20 ve francouzském Cannes shodli na nutnosti posílení zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF), ale nedospěli ke konkrétní dohodě o způsobu posílení.

Podle agentur AP a AFP to oznámil prezident EU Herman Van Rompuy. Dodatečné prostředky mají být fondu poskytnuty "rychle, pokud to bude nutné".

Podle Van Rombuye ministři financí hlavních světových ekonomik nadefinují tři technické možnosti posílení fondu do "jejich příští schůze".

Podporu fondu EFSF neslíbil prakticky nikdo

Podporu Evropskému fondu finanční stability (EFSF) na summitu zemí G20 v Cannes neslíbil prakticky nikdo z členských zemí. Podle agentury Reuters to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy řekl, že země G20 se shodly na zvýšení objemu zdrojů Mezinárodního měnového fondu, zatím ale nevědí, jak toho dosáhnout.

Euro po slovech Merkelové zamířilo dolů a ztráty prohloubil také akciový trh. Zpevnily naopak ceny německých dluhopisů.

Brazilská prezidenta Dilma Rousseffová na tiskové konferenci na závěr summitu uvedla, že její země poskytne Evropě finanční pomoc pouze v případě, že to bude prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu. "Nemám zájem přispět přímo evropskému (stabilizačnímu) fondu. Proč bych měla?" prohlásila.

Podle agentury AP Van Rompuy oznámil, že se skupina G20 dohodla na posílení zdrojů MMF, ale světoví lídři nedospěli ke konkrétní dohodě, jak to učinit. Podle informací agentury DPA bylo záměrem posílení protikrizových funkcí MMF.

Státníci se v Cannes dva dny přeli o metody, jak pomoci Evropě vybřednout z její dluhové krize, aniž by to dál finančně zatěžovalo samotné mocnosti.

Mezi hlavní výsledky summitu G20 měla patřit dohoda na posílení pravomocí MMF, jenž se po 2. světové válce stal poslední instancí poskytující úvěry zemím ve finančních problémech a na jehož zkušenosti a zdroje se světoví lídři podle agentury DPA hodně spoléhají.

MMF má mimo jiné kontrolovat úsporný program Itálie, na čemž se státníci včetně německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Baracka Obamy dohodli už ve čtvrtek večer.

Předseda Evropské komise José Barroso dnes potvrdil, že Itálie požádala MMF, aby jí pomohl monitorovat její hospodářské a fiskální reformy. Nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáními uvedl, že rozšířený monitoring prostřednictvím MMF není obvyklý.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací DPA má MMF podle plánů G20 rovněž poskytovat krátkodobé preventivní úvěry k posílení likvidity zemí ohrožených finanční krizí.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.