Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zemědělci chystají blokády Prahy, na předvánoční trhy se nedostane cizí zboží

Zemědělci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci | foto: Shutterstock

PRAHA Zemědělské odbory chtějí 8. a 10. prosince blokovat Prahu na podporu svých požadavků v kolektivním vyjednávání se zemědělskými podniky.

Pokud nebude vyjednávání v následujících dnech úspěšné, zablokují odboráři sklady vybraných supermarketů, aby se na předvánoční trhy nedostalo zahraniční zboží, řekl dnes zemědělský odborový předák Bohumír Dufek. Podle Zemědělského svazu hospodářskou situaci podniků komplikuje návrh státního rozpočtu na příští rok.

"Formu necháváme na schválení předsednictva v pondělí," uvedl Dufek, který naznačil, že by odbory mohly například zablokovat vjezdy do hlavního města.

Agrární odbory by se svým protestem přidaly k odborářské stávce 8. prosince.

Odboráři chtějí vyšší platy

Odboráři v návrhu kolektivní smlouvy pro příští rok, který v uplynulých dnech předložili zástupcům zemědělských podniků, mimo jiné požadují čtyřprocentní platový růst. Podnikatelé jsou na rozdíl od letošního roku, kdy tarify zůstaly na loňské úrovni, ochotni svým zaměstnancům platy mírně zvednout.

Zemědělci protestovali kvůli nízkým výkupním cenám mléka 10. prosince před mlékárnou v Olešnici na Blanensku

Odbory požadovaná čtyři procenta jsou ale podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského moc. Situaci podniků prý komplikuje návrh rozpočtu na příští rok.

Zemědělci pažadují doplacení přímých plateb

Zemědělcům hrozí, že jim stát v příštím roce poprvé od vstupu země do Evropské unie nevyplatí na dorovnání přímých plateb ani korunu, ačkoliv by podle smluv podepsaných před vstupem ČR do EU mohli dostat až zhruba 4,8 miliardy. To by podle farmářů ještě více prohloubilo rozdíly v dotacích mezi nimi a jejich kolegy z původních členských zemí, kteří stále pobírají více.

Odbory se bojí, že nedostatek peněz v odvětví dopadne na zaměstnance. "Bude třeba se dostat na trh jinak a protože supermarkety upřednostňují zahraniční zboží, tak právě proto proti nim," zdůvodnil Dufek záměr zemědělských odborů. Ty obdobnou blokádou již opakovaně vyhrožovaly v minulosti, protest však neuskutečnily.

Zemědělci protestují v Praze kvůli rozpočtu.

"Nechceme být rukojmí politiků"

"V České republice politici zapomínají na dobré mravy a neustále si berou občany tohoto státu jako rukojmí. Nebyli jsme to my, kdo nadělali dluhy České republiky. Reálné platy v zemědělství neustále proti ostatním resortům klesají," uvedl Dufek.

Platy v zemědělství dlouhodobě výrazně zaostávají za průměrem celého hospodářství. Pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství loni brali v průměru 17.639 korun, o čtvrtinu méně než činil průměr domácí ekonomiky, který dosáhl 23.598 Kč. V oboru v závěru loňského roku dle ČSÚ pracovalo 113.000 lidí v přepočtu na plně zaměstnané, za rok z něj odešlo 6600 osob.

"Jsme rozhodnuti naše akce v přesně naplánovaných termínech stupňovat. Tak, že si vláda a hlavně ministr zemědělství uvědomí, že všechno má své hranice a svoji trpělivost," řekl Dufek.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!