21. července 2016 17:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zemědělci obdrží kompenzaci za sucho ve výši 600 milionů korun

Zemědělci obdrží kompenzaci za postižení suchem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci obdrží kompenzaci za postižení suchem. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zemědělství chce přidat zemědělcům poškozeným suchem dalších 600 milionů korun. Celkově by tak odškodnění mělo dosáhnout 1,2 miliardy korun. O návrhu rozhodne ve středu vláda.

Jenom zemědělci v živočišné výrobě by měli navíc získat 500 milionů korun, uvedla dnes mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Vláda již na jaře uvolnila 300 milionů korun ze své rozpočtové rezervy, dalších 300 milionů přidalo ministerstvo. Nyní chce dát dalších 600 milionů korun samo. „Předpokládáme, že peníze zemědělci dostanou v říjnu,“ dodal ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle Ježkové půjde 500 milionů korun pro zemědělce v živočišné výrobě, dalších 100 milionů korun pak například pro pěstitele ovoce, zeleniny, okrasných nebo ovocných školek.

Tuto sumu doporučil ministrovi na konci června k přerozdělení i sněmovní zemědělský výbor. Vláda na začátku června uložila Jurečkovi, aby začal hledat spolu se svými kolegy nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství.

Ministr se snaží prosadit zvýšení vratky z pohonných hmot pro zemědělce, tzv. zelenou naftu. Vládní koalice také odsouhlasila, že v příštím a přespříštím roce osvobodí dotace do živočišné výroby od daně z příjmů. To by mělo zemědělcům přinést 2,1 miliardy korun.

Polovinu financí na kompenzace poskytla EU

Letos ministerstvo zemědělcům již vyplatilo chovatelům dojnic a prasnic 604 milionů korun formou mimořádné kompenzační platby. Polovina peněz byla z Evropské unie. Podobnou pomoc přislíbila Evropská unie i nyní, nově by mělo jít o 275 milionů korun z evropských zdrojů, české ministerstvo chce stejnou sumu najít ve svém rozpočtu také. Do konce roku by podle něj měli dostat zemědělci podnikající v živočišné výrobě dalších 2,9 miliardy, z toho 900 milionů korun prostřednictvím zelené nafty, 850 milionů korun v nových dotacích pro chovatele dojnic, zbytek pak právě v kompenzacích škod za sucho.

Ministr také navrhl snížení odvodů na sociální a zdravotní pojištění, či zrušení daně z nemovitosti u orné půdy a trvalých travních porostů.

Stát může peníze jako odškodnění za nadprůměrné sucho vyplácet díky programu, který mu předloni schválila Evropská komise. Do roku 2020 jim může poslat až 12,25 miliardy korun, které nebudou považované za nepovolenou podporu.

Kromě škod způsobených suchem trápí zemědělce v živočišné výrobě cenová krize na trhu s mlékem, vepřovým masem i vejci. Vejce se podle ministerstva dováží z Polska za dumpingové ceny. Mléko prodávají zemědělci za podnákladové ceny, na evropském trhu je ho i kvůli zavedení ruského embarga na dovoz potravin přebytek.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.