Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku: Zemědělci vylévají mléko do polí, znehodnotí 500 tisíc litrů

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 95
  • Poslední: 1.11.2009 8:57
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
30.10.2009 17:43

jste blazni

nevíte asi o čem mluvíte vživotě jste krávu neviděli a budete posuzovat jejich práci také by se vám asi nelíbilo aby jste byli rukojmí velkých podniku a státu jestli opravdu zemědělství zanikne ještě se budete divit až si litr nekvalitního mléka budete kupovat za velké peníze, ale to už nebude české ,ale polské a spol. nikdo si  neumí představit tu dřinu a čas který to dá

30.10.2009 13:29

ale

tohle nijak nezasáhne ani spotřebitele,ani úředníky vyjednávající dotace.Bezúčelné,zbytečné.Doporučuji volit jinou formu protestu.

30.10.2009 9:28

Zemědělci mají pravdu

Dovoz potravin a závislost na dovozu zvyšuje nagativní platebí bilanci. Znamená to, že abychom nahradili přebytek importu musíme něco vyrábět - a nebo, což se děje, sníží se kurs koruny, což naopak zdraží vše ostatní, včetně zemědělské produkce protože a odvisí od ceny ropy. Francouzi nekoupí téměř nic, co nevypěstovali. Až po krizi vzroste cena ropy, stoupnou právě ceny potravin.

Na druhý straně zemědělci nejednají velmi často ekonomicky, aby měli všichni práci raději přivedou svůj podnik nabuben. Současný stav je nakonec důsledkem kolektivizace, díky níž ztratili ztah k půdě a zejména odpovědnost v dlouhodobém horizontu (krátkdobé úkoly si plní dobře). Za kolektivizaci je nakonec odpovědná celá společnost.

30.10.2009 12:46

Re: Zemědělci mají pravdu

platebni bilance neni nastesti jen zavisla na zemedelstvi to by jsme tedy dopadli Ceska republika je nastesti prumyslovou zemi a tak hlavni vyvoz obstaraji auta elektronika a strojirenstvi. Navic vetsina plodin na ktere je bezny clovek zvykli se tu ani pestovat neda caj kava kakao ryze zelenina ovoce lusteniny to vsechno se dovazi a vzdy bude mluvit o sobestacnosti je tak uplny nesmysl ja opravdu netrpim stresem ze si nekoupim banan nenapiji se caje nebo kavy kvuli tomu ze se toho ruka ceskeho zemedelce nedotkla pokud budeme investovat do technologií vyzkumu a vedy budeme schopni vyuzit nove technologie a prodat vyrobky s velkou pridanou hodnotou anic bychom pri tom museli obracet krajinu vzhuru nohama orbou a zasirat ji megatunami hnojiv a jedu

30.10.2009 9:10

Jeden producent mléka mi dluží 800,- Kč

Už druhým rokem a ne a ne se se mnou vyrovnat. Jeho podnapilý synátor mi ochcává tulipány, za 1/2 hodiny už sedí v traktoru a je podnapilý řidič traktoru... Musí kolem krav makat, to ano, ale že by třeli bídu s nouzí... to asi ne, spíše naopak.

30.10.2009 8:34

Tržní řešení.

Zrušit dotace (transfer peněz podle netržních pravidel), kdo vyrábí pod 7,-Kč přežije ,kdo nad 7,-Kč odejde.

30.10.2009 7:27

strasne.

Pamatuji se, ze za komousu se psavalo v novinach a kritizoval zapad, kdyz treba nicili kafe, nebot ceny poklesly. Ted to delaji i Cesi a klidek!

Ziji ted 17 let v USA, tady stoji galon(3,78 litru) 4% mleka  $1.99. Ziji v krajine, kde jsou zemedelci -vyroba mleka a mlecnych vyrobku. Stada krav jsou stale venku na psatve i ted. Prakticky az na par dni jsou venku cely rok, nebot tu v zime prsi a mrazy jsou kratkodobe . Jeste jsem nezazila, ze by zemedelci mleko vylevali na pole a to jiste za nej nedostanou v prepoctu ani to co Cesi. Ja piji jen kefir, ale manzel pije mleko denne a kdyz jsme v CR, tak rika, ze je jako voda. Asi by opravdu meli dbat na kvalitu, pak ho lide pit budou. Pamatuji se jeste jako dite na jogurty ve sklenici s ovocem na dne. To byla takova dobrota, takovy uz v CR neexstuje ani nahodou. A bude hur.

30.10.2009 9:57

Re: úrodnost půdy

Trvá více než 500 let, než se vytvoří 1 palec (2,5 cm) ornice.21 V přirozeném prostředí je ornice vytvářena rozkladem rostlinné hmoty a erozí hornin a je sama chráněna před erozí rostlinným pokryvem. Produktivita půdy poškozené intenzivním zemědělstvím se díky erozi každým rokem snižuje o 65 %.22

Dřívější prérie, které se staly obilnicí Spojených států, ztratily polovinu tloušťky ornice po pouhých sto letech farmaření. Tato ornice mizí 30krát rychleji, než se obnovuje přirozenými procesy.23 Současné plodiny jsou mnohem náročnější na živiny, než byly původní trávy, pokrývající kdysi Velké planiny.

Důsledkem je rozsáhlé vyčerpání živin. Eroze půdy a vyčerpávání minerálů způsobují každý rok zemědělství USA ztrátu rostlinných živin v hodnotě 20 miliard dolarů.24 Většina půdy na Velkých planinách není nic víc než houba, do které je nutno pumpovat vodu a živiny, aby dávala úrodu.

Každým rokem jsou v USA ztraceny 2 miliony akrů polí kvůli erozi, zasolení a vyčerpání vodních zdrojů. K tomu navíc 1 milion akrů z orné půdy zabere stavba měst, silnic a průmyslových objektů.24 Přibližně tři čtvrtiny veškeré rozlohy USA připadá dnes na zemědělství a komerční lesnictví.25 Rozšiřující se populace vytváří zvyšující se tlak na dostupnost zemědělské půdy.

Tím mimochodem ponechává jen malou část rozlohy USA dostupnou pro solární technologie, potřebné pro moderní sluneční hospodářství. Rozloha dostupná pro pěstování biomasy je rovněž omezená. Z toho důvodu rozvoj solárních technologií a pěstování biomasy musí probíhat na úkor zemědělské produkce.

30.10.2009 12:49

Re: úrodnost půdy

To jsou zajímavé informace a souhlasím s tebou ze pokud chce lidstvo zavádět další velkoplošné technologie ať již na cokoliv není to možné dělat na úkor posledních zbytků přirozeného  pokryvu této planety. Přirozené ekosystémy se tu vyvíjeli bez přispění člověka po miliony let. Představa že můžeme beztrestně přeměnit tuto planetu na monokulturní pláně je nejen naivní ale i nebezpečná. Přirozené společenstva ekosystémy ke svému přežití potřebují značný prostor. Pokud ho nedostanou zaniknou a důsledkem bude hromadné vymíraní které tato planeta již zažila a poučení které by si lidé měli vzít je asi takové. Přežil nepatrný zlomek z původních druhů většinou ty formy které byly male a primitivní s malou potřebou energie zdrojů a schopností dlouhodobě hladovět nebo hybernovat.. Cestou tedy je omezit obhospodařovanou plochu na nezbytné minimum. Teedy podporovat vznik takových odrůd které efektivní fotosyntézou a hospodařením s živinami odolné proti škůdcům bez nutnosti používat jedy jako herbicidy a insekticidy a také hnojiva. budou velice  šetrné k životnímu prostředí a přitom velice produktivní. A ohledně využití solární energie nebo nesmyslného nápadu bio energetických plodin si myslím že bychom se měli přidržet jaderné energetiky dalších generací které nám nabízejí při rostoucí spotřebě dostatek energie na několik set let a do té doby by mohlo byt lidstvo schopné začít využívat He3 na povrchu měsíce v termonukleárním reaktoru . a to by mělo lidem vydržet na tisíce možná desítky tisíc let pak jistě už budou solární technologie na úplně jiné úrovni ale dnes každá taková tecchnologie v krajině jen bude dále prohlubovat tlak na biodiverzitu v krajině    

30.10.2009 7:26

bez vas by bylo na zemi lepe

jsou urcite profese ktere si nezaslouzi obdivjmena urcitych profesi plati v teto zemi jako nadavka Je pravda ze vekslaky tu uz nemame a prostitutky ty alespon delaji neco uzitecneho pro snizeni urciteho napeti v nasi spolecnosti. Pak jsou zde ale profese ktere  se take chteji na ten seznam dostat jako takoví taxikaři, lesníci či přímo myslivci stejně tak jako vylévači mléka. Měly by jste si položit otázku co je výsledkem vaší práce když se díváte na ty ohlodané mrtvé stromy od kůrovce nebo mleko vsakující se do humusu  to je vas zivot vase vizitka to jste zkrátka celý vy a dokud tu budou lide jako jste vy budeme tu mit monokulturni spoust smrkem pocinaje rychle rostoucimi topoly ci podobnym svinstnem pokracuje a repkou ci psenici  na podpal konce. A budeme hnojit mlékem a jezdit na lih destilovany z vina viz  vasi francouzsti kolegove (jeste se mate co ucit)  Az skoncite a pochopite mozna si oddechne cela krajina a priroda nam odpusti a vrati se do mist odkud jste ji vyhodily pokud neskoncite mozna stovky ohrozenych  zivocisnych ci rostlinnych druhů definitivne vyhynou vcasi zasluhou mozna by jste se meli zamyslet nad tim ze az budete bylancovat vas zivot bude uz pozde pochopit ze bez vas by bylo na zemi lepe.

30.10.2009 7:24

bez vas by bylo na zemi lrepe

jmena urcitych profesi plati v teto zemi jako nadavka Je pravda ze vekslaky tu uz nemame a prostitutky ty alespon delaji neco uzitecneho pro snizeni urciteho napeti v nasi spolecnosti. Pak jsou zde ale profese ktere  se take chteji na ten seznam dostat jako takoví taxikaři, lesníci či přímo myslivci stejně tak jako vylévači mléka. Měly by jste si položit otázku co je výsledkem vaší práce když se díváte na ty ohlodané mrtvé stromy od kůrovce nebo mleko vsakující se do humusu  to je vas zivot vase vizitka to jste zkrátka celý vy a dokud tu budou lide jako jste vy budeme tu mit monokulturni spoust smrkem pocinaje rychle rostoucimi topoly ci podobnym svinstnem pokracuje a repkou ci psenici  na podpal konce. A budeme hnojit mlékem a jezdit na lih destilovany z vina viz  vasi francouzsti kolegove (jeste se mate co ucit)  Az skoncite a pochopite mozna si oddechne cela krajina a priroda nam odpusti a vrati se do mist odkud jste ji vyhodily pokud neskoncite mozna stovky ohrozenych  zivocisnych ci rostlinnych druhů definitivne vyhynou vcasi zasluhou mozna by jste se meli zamyslet nad tim ze az budete bylancovat vas zivot bude uz pozde pochopit ze bez vas by bylo na zemi lepe.

30.10.2009 7:21

Proc to mleko nedaj detem do skoly

Proc to mleko nedate detem pani zemedelci,skoly a skolky plny nasich deti,by bylo lepsi Gesto .Co vam to dava za uzitek???Chapu ze panove s EU a Elita je banda  prasat,ktera si dela co chce a je nutna eliminovat.A to je jenom zacatek globalismu!!!!Lisabonska smlouva odebira veskere pravomoce naseho statu do Bruselu,NWOrder.17.listopad prichazi a to je jedinecna prilezitost,ktera muze obratit a zachranit dejiny tohoto statu.Zbavme se tech prasat,kteri nasi zemi jenom drancuji jednou provzdy.Je treba nove dobre kontrolovane vlade lidmi"to je demokracie" a NE LOBISTY!!!!!!

30.10.2009 6:25

asi nechápu

Když budou pekaři vyrábět moc chleba a housek a nikdo je nebude kupovat co budou dělat? Vyhazovat je po polích? A co třeba tiskaři? Obráběči kovů? Páliči pálenky? To si za chvilku z polí uděláme pěknou skládku :-)

29.10.2009 21:33

Jestliže takhle někdo vědomně mrhá potravinami,

zasloužil by si, aby pěkně dlouho neměl co žrát.

29.10.2009 20:58

Sedlákům měkne mozek! A Velebovi tuplem!!!

Kdyby těch půl miliónu litrů mléka v Kč věnovali na  marketing na podporu spotřeby mléka. Coca Colu zná každý fakan, ale mléko skoro žádný nezná!!!!!!! 

29.10.2009 18:52

krize a přesuny výrob

Zatímco v 50. letech bylo v USA na 30 firem, které vyráběly televizní technologie, v roce 1987 zbyla jen jediná - ZENITH. Když rozmontujete počítač, do jehož monitoru právě teď koukáte, snadno zjistíte, že asi 95 % součástek v něm je z Číny, Japonska nebo přilehlých států.

Jenomže ekonomika je hlavně o tom, že se věci a peníze otáčejí. Lidé pracují, vydělávají za svou práci peníze a za ty peníze si zase koupí jiné věci, které se vyrábějí v dalších továrnách.

Jenomže s odsunem výroby z Ameriky spolu s ní odcházela i práce. Střední třída, nejpočetnější skupina obyvatelstva začala chudnout. V 80. letech vyhlásil president REAGAN tzv. ekonomiku služeb.

O co šlo? Byla uměle vytvořena pracovní místa ve sféře služeb a ta byla zaplňována nezaměstnanými z výroby, kterých rychle přibývalo. Tím, že si všichni budou navzájem prát prádlo, půjčovat videokazety nebo podávat na sebe žaloby se ale stát neuživí !

Odchodem výrobních odvětví také klesala konkurenceschopnost Ameriky. Tak se stalo, že Čína, která vyrábí výrobky pro půl světa začala vzkvétat, zatímco Amerika, kde se vyráběly zbraně a speciální výrobky pro pár speciálních zákazníků chudla.

29.10.2009 18:33

potravinová bezpečnost státu 2008

Bohaté vlády a korporace začínají zkupovat miliony hektarů zemědělské půdy v rozvojových zemích s cílem zajistit si dlouhodobě přísun potravin.

Jacques Diouf, šéf organizace OSN pro potraviny a zemědělství, varoval, že to může vést k "neokolonialismu", kdy chudé státy budou produkovat potraviny pro bohaté státy na úkor vlastního chudého obyvatelstva.

Stoupající ceny potravin už vyvolaly "druhou vlnu kolonializace" Afriky. Tento týden oznámila jihokorejská firma Daewoo Logistics, že má v plánu pronajmout si na Madagaskaru na 99 let milion hektarů zemědělské půdy. Plánuje tam do roku 2023 pěstovat ročně 5 milionů tun pšenice a na dalších pronajatých 120 000 hektarech půdy bude pěstovat palmový olej. Zemědělské pracovníky najme z Jižní Afriky. Výroba bude určena pro Jižní Koreu, která chce omezit svou závislost na dovozu potravin

"Jsou to čistě komerční projekty, ale podkládá je bezpečnostní imperativ, nutnost zajistit spolehlivou dodávku potravin, program, který podporuje vláda," řekl Carl Atkin, poradce v britské firmě Bidwells Agribusiness, která pomáhá vyjednávat takovéto velké mezinárodní prodeje zemědělské půdy.

Vláda Madagaskaru uvedla, že bude nutno vypracovat studii ekologických dopadů tohoto projektu, avšak návrh na investici od firmy Daewoo uvítala. Tento obrovský nájemní projekt je dosud největším z velkého počtu dohod o pronájmu zemědělské půdy, které byly uzavřeny od loňska, kdy začaly stoupat ceny potravin.

29.10.2009 18:20

To nejsou zemnedelci

To na tech fotkach nejsou zemnedelci. Zemnedelci se zivi zemnedelstvim. Ti co leji mleko na pole se zivi dotacema.

29.10.2009 17:30

Jo neměli zvonit.....

Měli by klid....

29.10.2009 16:42

Otřesné plýtvání

Kdyby to mléko radši poslali hladovějícím do Afriky...

29.10.2009 16:56

Re: Otřesné plýtvání

Ne dost ze jsou v ztrate, jeste nech si doplatí dopravu do afriky, tleskám...

30.10.2009 7:55

Re: Otřesné plýtvání

Ve ztrate jsou vlastni vinou  nikdo je nenuti delat to ci ono jediny jejich zajem je shrabnout dotace ktere vytvareji dalsi na dotacich zavisle pancharty. Je to zacarovany kruh ktery nikam nevede dukazem je nesmyslné likvidace krajiny viz tunel v podobe pestovani Tkzv. energetickych surovin repka a psenice na podpal.

Pokud jste tak produktivni jak vsude tvrdite proc jste si z tech stovek miliard co jsme do vas nastrkali v podobe primych dotaci a garantovanych vykupu a cen nezaridili vlastni mlekarny a obchodni retezce kde by jste tu vasi produktivitu a kvalitu prodali asi byu jste zkratka ptrisli na to ze vase dilo za mnoho nestoji a ze mleka je zkratka vice nez je potreba tak jakoi vseho ostatniho a zacala by mezi vama konkurence zbyla by vas polovina ktera by za neco stala a potrebovala na tuto produkci polovinu orne pudy krajine by se ulevilo statni kase taky  stejne jako penezence danoveho poplatnika navic bychom meli ciste reky kde by sinice nemeli sanci zato by byli plne raku a ryb a za púritrodou bychom nemuseli jezdit do ciziny nebo do hor ale meli bychom ji kazdy za humny

29.10.2009 15:24

Snadné rozhodnutí pro Šebestu.

Každý kdo vyléval a vylévá vrátí dotace , jak jednoduché.

29.10.2009 18:36

Re: Snadné / plošná dotace konzumentů potravin

Prostřednictvím zemědělců jsou   p l o š n ě     dotováni konzumenti všech potravin v EU.

EU se bojí útěku obyvatel z venkova do měst a vzniku nových revolučních skupin - viz jižní Amerika.

Potraviny  - věc Nezbytná, jíst se musí denně - bohatí i chudí - věci Zbytné se dají oželet.

PS  vývoz potravin od nás r. 1990 za 2,3 mld korun, dovoz v roce 2006 za 32 mld korun a zejména nárust dovozu mléčných výrobků ( původní země EU mají o 40 % vyšší dotaci) v době jejich nadbytku u nás (Čína po aféře nebere ?). Dovoz potravin v době jejich nadbytku u nás - je dovozem nezaměstnanosti, luxusní převážení potravin po silnicích a zněčišťování životního prostředí.

PS    silniční daň (mýto) snad bude tyto luxusní a zbytečné převozy postupně omezovat; bývalý vicepresident FAO (sídlo v Římě) před téměř 20 lety uvedl, že základní potraviny se mají výrábět tam (pokud to jde) tam kde žije většinová populace  (a nedělat obchod pro obchod).

30.10.2009 7:40

Re: Snadné / plošná dotace konzumentů potravin

mate v tom opravdu zmatek prevozy potravin tedy poskozuji zivotni prostredi a zbytečne obdělavané pole ne???? zemedelstvi na vetsine vymery nasi zeme dodava do zivotniho prostredi megatuny hnojiv insekticidu a herbicidu ktere naprosto rozvratily jakykoliv prirodni rad. Eroze pudy a splachy zdevastovaly vodni toky a jsou v zemedelskych oblastech plne sinic a jedu. A vy chcete obhajovat ekologii kde se ve vas bere vubec ta drzost???? loni byla repka vyseta vice na 200tisici Ha to podle nejakych udaju je petina obdelavané plochy v Cesku. Co k tomu chcete jeste dodat kdyz na vyrobu teto tkzv energetické surovine se spotrebuje vice energie nez se ziska. Jak by jste se asi divali na projektanta elektrarny  ktery by rikal no postavime elektrarnu ktera vyroby 10 MgW ale spotrebuje dvanact a krome toho vypusti do rek tuny jedu proti rostlinam a hmyzu a take spoustu dusicnanu asi by jste si poklepali na celo a volali do blazince at si pro něj prijedou ale to je presne pripad kazdeho zemedelce ktery pestuje repku vy jeste navic pozadujete ucast statu na tehle zhovadilosti a co se dovozu nezamestanosti tyce v zemedelstvi pracuje 2.5% pracujících takze co??? 

30.10.2009 9:09

Re: Snadné / cross-compliance je i v ČR

Takže:

- prodáme dojnice do Ruska nebo do Holandska, nebo kam ? - budeme nakupovat (od nich) chlévskou mrvu-půdní úrodnost- zatížení - VDJ u nás cca 0,4 - v Holandsku 3,8 na 1 ha (dusičnany)- díky vysoké produktivitě práce  v zeměd. ČR jsme hrozbou - komu ?- vybudujeme další dálnice na převážení zem. produktů (ekonomisté)- ještě snížíme dávky hnojiv a pesticidů proti původním zemím EU-dnes určují výkupní ceny téměř výhradně obchodní řetězce ?

-   atd...  (poučíme se od Japonců - stabilita cen zem.produktů ?)

Nejúčinnější řešení nastěhovat se do několika velkých měst, kde je kráva Milka. 

30.10.2009 13:22

Re: Snadné / cross-compliance je i v ČR

nevím co na tyhle nesouvisle vykriky rict nove nejaké specialní dalnice na dovoz mléka asi potřeba nebudou co udelate s prebytečnými dojnicemi je celkem vase starost a pokud je zatízení pudy dusicnany nizsi nez v Holandsku slouzi vam to jiste ke cti ale ono neni jen holandsko jsou take zeme jako USA a Kanada nebo svicarsko a zemedelstvi bych rozhodne nerusil nejakym administrativnim opatrenim ale ti co by se dokazali prizpusobit zivotu bez dotaci uprostred dotovaneho more muselo by to vest zakonite k vysoke efektivite a specializaci ktera by z dlouhodobe perspektivy byla zemedelcum ku prospechu. Např superkvalitní maso z polodivokych nizkonakladových chovu zubru jelenu a podobně misto poli repky. podpora rozvoje mokradnich a raselistnich oblasti s produkci klikvy, programy klidne dotovane na navrat lesu do puvodniho stavu tj vyuziti zemedelců k mechanické likvidaci invaznich druhu rostlin a zivocichů chov ohrozenych zivocichů a navrat do prirozenych podminek to jsou vsechno veci co by zemedelci delat mohli  

1.11.2009 8:57

Re: Snadné / cross-compliance je i v ČR

http://www.mze.cz/Index.aspx?ch=73&typ=2&ids=539&val=539

29.10.2009 14:57

Staří sedláci rotují v hrobech a víří v urnách.

29.10.2009 14:25

Nejlepší řešení!

Vzhledem ke kvalitě českých mléčných výrobků je tohle to nejlepší řešení co se s tou jejich naředěnou oškrábanou omítkou dá dělat.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...