11. září 2009 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zemětřesení v ČSA: Kočárník opouští dozorčí radu, kvůli odborářům

Ivan Kočárník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Kočárník | foto: ČTK

PRAHA Předseda dozorčí rady Českých aerolinií Ivan Kočárník rezignoval na členství v radě. Podle svého prohlášení nemůže funkci nadále vykonávat odpovědně, neboť firemní odbory, státní úředníci a někteří členové vlády se snaží brzdit restrukturalizaci firmy.

Jak ČTK sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, dozorčí radu firmy čekají další razantní změny už v pondělí.

"My to bereme na vědomí, ministr financí Eduard Janota rezignaci přijal," sdělil Jakob. Odchod Kočárníka není podle něj poslední změnou, naopak na pondělní valné hromadě má dojít k dalšímu personálnímu zemětřesení v obsazení kontrolního orgánu. Údajně se rozhodne již o nových členech rady, konkrétnější Jakob být nechtěl.

Kočárník ve svém prohlášení zdůrazňuje nutnost snížení nákladů společnosti a další restrukturalizace. Původ kritické situace firmy, která měla v pololetí téměř dvoumiliardovou ztrátu, vidí hlavně v chybách předchozího vedení Jaroslava Tvrdíka a tlaku odborů na růst mezd. K tomu se přidala nynější hospodářská krize.

Kočárník obvinil některé státní úředníky a členy vlády, že se snaží brzdit restrukturalizaci, kterou dozorčí rada schválila. Konkrétní ministry Kočárník nejmenoval, stát jako vlastníka zastupuje ministr financí Eduard Janota. Záchranný plán spočívá například v propuštění více než osmi stovek lidí, prodeji letadel a dalšího majetku a snížení mezd zaměstnanců.

Zda bude po obměně dozorčí rady na řadě i změna představenstva, není jasné. Vedení prezidenta Radomíra Lašáka je podle svých slov překvapeno Kočárníkovou rezignací a zejména uvedenými důvody.

Pokud se důvody potvrdí, bude to prý znamenat ohrožení budoucnosti ČSA. "V takovém případě hodlají členové představenstva rezignovat na své funkce a vyzvat vlastníka, aby si
našel nové vedení," píše se v prohlášení managementu.

Změny jsou podivné
ČSA jsou v procesu privatizace. Jediným zájemcem je konsorcium Unimex - Travel Service, které má předložit cenovou nabídku do konce září. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka označil personální změny před privatizací za podivné. "Nemyslím si, že to privatizaci ovlivní, ale budou se tam hledat strašně moc důvody, proč teď před privatizací, všichni budou pochybovat. Nervozitu to přinést může," uvedl.

Janota v poslední době opakovaně zdůraznil, že ve vedení firmy se do konce privatizace nebudou dělat žádné personální změny.

Odbory odmítly návrhy
Zástupci osmi odborových organizací ČSA na středečním jednání s vedením společnosti nepřistoupili na navrhované snížení platů, které mělo odstartovat vedením ČSA připravenou restruktualizaci, vedoucí k záchraně firmy.

Obě strany se za přítomnosti ministra financí Eduarda Janoty dohodly, že odbory zhruba do týdne předloží vlastní návrh, jak společnosti ušetřit miliardu korun ročně.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.