28. prosince 2016 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zemřel bývalý šéf Bundesbanky Hans Tietmeyer, poslední ‚strážce německé marky‘

Bývalý šéf Bundesbanky Hans Tietmeyer (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf Bundesbanky Hans Tietmeyer (vlevo). | foto: Wikipedia

FRANKFURT NAD MOHANEM Ve věku 85 let zemřel bývalý prezident německé centrální banky Hans Tietmeyer, sdělila ve středu její mluvčí. Tietmeyer byl nazýván posledním strážcem německé marky, ve funkci připravoval zavedení eura. V roce 1988 přežil atentát teroristické skupiny Frakce Rudé armády (RAF).

Hans Tietmeyer byl šéfem německé centrální banky v letech 1993 až 1999, tedy v době, kdy se Německo vzdávalo své národní měny ve prospěch jednotné evropské měny eura. Zasazoval se o vyrovnané státní finance a stabilní ceny, vyjadřoval se k hospodářské politice vlády. Kritizoval například nahrazení východní marky západní v kurzu 1:1. Varoval před možnými nástrahami zavedení eura. Byl i prvním zástupcem Německa v radě Evropské centrální banky (EZB).

Tietmeyer vystudoval národohospodářství a svou kariéru začal jako ministerský úředník. Byl členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) a měl podíl na pádu levicového spolkového kancléře Helmuta Schmidta v roce 1982. Později radil v hospodářských otázkách kancléři Helmutu Kohlovi. Po svém odchodu z čela německé centrální banky zasedal v četných grémiích a dozorčích radách.

ČTK
K. Jež 888 Tak toho jsem neznal. 15:43 28.12.2016

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!