28. listopadu 2016 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zimbabwané budou platit dluhopisy. Už nyní nemají vlastní měnu

Zimbabwský prezident Robert Mugabe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zimbabwský prezident Robert Mugabe. | foto: Reuters

HARARE V Zimbabwe se v pondělí dostalo do oběhu nové platidlo ve formě dluhopisů. Celkem byly vydány „dluhopisové bankovky“ v hodnotě deset milionů dolarů. Mají vyřešit problémy s nedostatkem bankovek cizích měn používaných v zemi jako oficiální platidlo.

Kritici nového platidla se naopak obávají, že prudce klesnou úspory, což dále vážně ohrozí ekonomiku, napsala agentura Reuters.

Zimbabwe kvůli takzvané hyperinflaci, která ochromila ekonomiku, opustila v roce 2009 svoji měnu a od té doby využívá zahraniční měny, hlavně americký dolar, ale také britskou libru nebo čínský jüan. Centrální banka však nemůže tyto měny tisknout a v zemi je nedostatek bankovek.

Zimbabwská centrální banka oznámila svůj plán, jak bojovat s chronickým nedostatkem bankovek, již v květnu. Její oznámení však vyvolalo masivní výběry z bank, protože místní se snažili vyprázdnit své devizové účty. Zpráva o vydávání dluhopisových bankovek také vyvolala jedny z největších protestů proti prezidentovi Robertovi Mugabemu za poslední desetiletí.

Dluhopisové bankovky jsou oficiálně směnitelné za americký dolar v poměru jedna ku jedné. Podle dřívějších zpráv mají být dluhopisové bankovky v hodnotě dva, pět, deset a 20 dolarů. V zemi již podobné dluhové úpisy fungují pro americké mince, kterých je také nedostatek.

Zimbabwe v současnosti čelí největší finanční krizi od zrušení domácí měny. Ekonomický růst prudce klesá, příjmy z vývozu se snížily kvůli nízkým cenám surovin. Zemi také zasáhla sucha, která měla negativní dopad na zemědělskou úrodu. Milionům lidí tak hrozí nedostatek potravin.

ČTK