9. listopadu 2016 18:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zklamaný exšéf České spořitelny dal vale službě ve státním bankovnictví

Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny, který by měl předsedat dozorčím... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny, který by měl předsedat dozorčím... | foto: Foto Michal ŠulaMAFRA

PRAHA Někdejší šéf České spořitelny a výkonný guvernér České národní banky Pavel Kysilka rezignoval na své posty v dozorčí radě České exportní banky (ČEB) a Českomoravské záruční a rozvojové banky. Do té jej letos na jaře dosadil ministr financí Andrej Babiš.

Už na jaře se přitom Kyslika v­ rozhovoru pro LN vyjádřil, že má zájem institucím pomoci, pokud bude vůle akcionářů. „Bez ní to nelze dělat,“ prohlásil. V ČEB končí právě proto, že jím předložená koncepce dalšího rozvoje banky nebyla uvedena v život.

„Vláda odložila rozhodnutí o­systémových krocích v oblasti státní podpory zahraničního obchodu až pro další vládu. Jsem přesvědčený, že tak dlouho čekat nelze,“ řekl Kysilka ve středu pro Lidovky.cz.

„Systémové vady, které jsou v­ČEB od 90. let, se stále více projevují a brání efektivní součinnosti mezi ČEB a EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) jak dlouhodobě, tak v současnosti, kdy probíhají některé citlivé kauzy. Neviděli jsme reálné mezikroky k odstranění těchto nedostatků,“ dodal.

Takovým mezikrokem je podle Kysilky integrace ČEB a­EGAP, případně sladění jejich činností.

Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny.
Pavel Kysilka, ekonom, bývalý šéf České spořitelny

Toto opatření před pár týdny předložil vládě v­koncepci vypracované společně s makroekonomem Miroslavem Zámečníkem, který je rovněž v­dozorčí radě ČEB. Zjednodušila by se tak jejich vzájemná komunikace zejména u vymáhání problematických pohledávek, mohla by se i­rozšířit finanční kapacita pro podporu exportních projektů.

Teď se chce Kysilka věnovat primárně svému projektu 6D Academy, který má firmy a lidi připravit na digitální věk, i dalším věcem. Kysilka je například v dozorčí radě Aspenu či Dobrého anděla, je prezidentem Smetanovy Litomyšle a členem správní rady Masarykovy univerzity v Brně a Vysoké školy ekonomické v Praze.