6. prosince 2010 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zkorumpovaní úředníci nadržovali západu Čech na úkor Jihočechů

Korupce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Kauza údajných machinací s evropskými fondy na jihozápadě Čech, v jejímž rámci policie obvinila dva úředníky z poškozování zájmů Evropského společenství a pletich při veřejné soutěži, má překvapivé pozadí. Obvinění muži prý na přání politiků zvýhodňovali Plzeňský před Jihočeským krajem.

Kdo by čekal, že za zrušením původního výběru stojí přímá korupce, mýlil by se. Oba muži jsou obviněni, že nadržovali Západočechům.

Podle přesného znění obvinění, které mají LN k dispozici, úředníci podlehli tlaku regionálních politiků a snažili se zvýhodnit některé projekty z Plzeňského kraje na úkor projektů jihočeských.

ZRUŠENÉ DOTACE

* Policie v březnu obvinila tehdejšího ředitele Úřadu regionální rady Jihozápad Jiřího Trnku a jeho podřízeného Martina Půlpytla z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a poškozování zájmů EU.

* Na základě vyšetřování Plzeňský a Jihočeský kraj nechaly všechny žádosti znovu přebodovat.

* V novém hodnocení překvapivě neuspěla řada obecních projektů, v původním výběru úspěšných. Někteří z žadatelů zvažují žaloby, neboť se nedopustili žádné korupce, a přesto jim byly odmítnuty slíbené peníze.

* Mnozí jihočeští starostové zpochybňují systém rozdělování evropských dotací jako celek. Podle nich nemá nikdo jistotu, že peníze, oficiálně přislíbené, nakonec dostane.

Kvůli tomuto obvinění se na jihozápadě takřka o rok zdrželo vyplácení 3,7 miliardy korun z evropských fondů a řada žadatelů hrozí žalobami.

"Jsem přesvědčen, že celá kauza vznikla naopak právě proto, že jsem nevyhověl politickému zadání některých regionálních politiků," brání se bývalý ředitel Úřadu regionální rady Jihozápad Jiří Trnka. Obvinění, kvůli kterému strávil tři měsíce ve vazbě, považuje za absurdní.

Trnka prý spolu se svým podřízeným Martinem Půlpytlem zasahoval do hodnocení žádostí tak, aby se do Plzeňského kraje dostalo srovnatelně financí jako do kraje Jihočeského. A to bez ohledu na to, zda jsou jihočeské žádosti kvalitnější.

"Když bylo původní hodnocení, ve kterém jihočeské projekty získaly o zhruba 600 milionů korun více než plzeňské, na základě policejního šetření zrušeno a projekty znovu přebodovány jinými externími hodnotiteli, dostal Plzeňský kraj ještě o 300 milionů víc než původně. To je vzhledem k mému obvinění skutečně paradoxní," tvrdí Trnka.

Další podrobnosti naleznete v dnešním vydání deníku