27. listopadu 2009 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zkroušená Dubaj prosí o pomoc. Při bankrotu s sebou stáhne řadu dalších

Dubaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubaj | foto: AFP

DUBAJ Emirát Dubaj žádá o odklad splátek dluhů, které mají tamní klíčové konglomeráty Dubai World a Nakheel. Nejhorší scénář vývoje předpokládá, že Dubaj by mohla mít problémy se splátkami úvěrů až za 80 miliard dolarů (asi 1,39 bilionu Kč).

Požadavek Dubaje značně otřásl důvěrou investorů, na což finanční trhy ve světě zareagovaly silným poklesem. V zemích Blízkého východu totiž existují takzvané suverénní fondy, které patří tamním vládám a o nichž se předpokládalo, že díky příjmům z prodeje ropy mají značné finanční přebytky.

Taková představa ale nyní vzala zasvé a investory zajímá, jaká je skutečná finanční situace zemí v této části světa. Suverénní fondy totiž ve světě nezřídka financovaly velké transakce. Například katarský fond vlastní část německé automobilky Porsche, kapitál z Blízkého východu je ale přítomen třeba i v Londýnské akciové burze (LSE).

Pomníkem dřívejších zlatých časů tak pro Dubaj zůstavájí obří umělé ostrovy, které staví státní společnost Nakheel, jejíž dluhy teď táhnou ekonomiku celého státu dolů.

Státní bankrot je blíž, než by se mohlo zdát

Investoři teď zvažují, co se stane, pokud věřitelské banky na požadavek vládců Dubaje nepřistoupí. V takovém případě nelze vyloučit ani státní bankrot. Zástupcům emirátu se dnes tyto obavy rozptýlit příliš nedařilo.

Svědčí o tom vývoj nákladů na pojištění vládních dluhopisů proti státnímu bankrotu. Pokud by si dnes někdo chtěl koupit dluhopisy emirátu Dubaj za deset milionů dolarů, pojistka proti úpadku ho přijde na více než 580.000 dolarů ročně.

Na to už zareagovaly i ratingové agentury. Standard & Poor's a Moody's Investors Service už ve středu výrazně snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti několika státních subjektů. S&P dnes navíc zařadila do režimu pozorování s negativním výhledem ratingy čtyř největších bank v Dubaji, protože se podílejí na úvěrování společnosti Dubai World.

Politici ve Spojených státech se přitom  ještě před třemi lety báli, že Arabové z Dubaje ovládnou jejich přístavy. V americkém Senátu se dokonce objevil zvláštní zákon, který měl "vykoupení" domácích podniků bohatými ropnými šejky zabránit.

Zisky z ropy ale snížily a hlavně - hodnotu dubajských investic do západních nemovitostí a cenných papírů srazila finanční krize. Samotný dubajský trh s realitami téměř zkolaboval. "Je to konec,Dubajského zázraku‘, kde se nic nemohlo nepovést," tvrdí novinář a orientalista Matthias Klein, který žije v Bejrútu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!