18. prosince 2008 8:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zlaté časy silné koruny skončily

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

PRAHA  Česká měna na včerejší snížení úrokových sazeb téměř nereagovala. Podle odborníků bude v příštích týdnech dále oslabovat a posílit by měla až v druhé polovině příštího roku.

„Koruna na dnešní snížení úrokových sazeb nereagovala. Bylo v kurzu již několik dní započtené,“ uvedl Vladimír Pikora, analytik Next Finance. Ekonomové totiž snížení hlavní úrokové sazby Českou národní bankou očekávali, a proto koruna oslabovala již dopředu. Navíc nastavení úrokových sazeb není v současnosti tím hlavním faktorem, který ovlivňuje kurz domácí měny. „Tím je spíš očekávání makroekonomického vývoje v západní a střední Evropě,“ řekl Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT. Vliv úrokových sazeb na hodnotu české měny navíc nyní snižuje i to, že prakticky všechny centrální banky v rozvinutém světě snižují své úrokové sazby. „Z tohoto hlediska nevzniká žádný nový tlak na korunu, která by měla posilovat či oslabovat,“ řekl Sklenář.

Koruna tak včera ponechala změnu úrokových sazeb bez povšimnutí i přesto, že za normálních okolností by po snížení sazeb měla oslabit. Investoři by totiž korunu začali prodávat a přesouvali by své peníze do více úročených měn.

Trend dlouhodobého oslabování koruna nastoupila v zásadě již v létě, kdy dosáhla svých nejpevnějších hodnot. Tehdy byla koruna považována za bezpečný přístav, protože trh považoval evropský region za oblast, která může zůstat ušetřena od výrazného ekonomického zpomalení.

Euro bude za 26.50
Proto koruna v první polovině letošního roku výrazně posilovala. Na konci července se jedno euro dalo pořídit jen za 23 korun a dolar za 14,45 koruny. Nyní si kupující musí na jedno euro připlatit 3,2 koruny, a na dolar dokonce 4,2 koruny. A podle odborníků čeká korunu další oslabování.

„Z technického hlediska je koruna již dost slabá a měla by mírně korigovat k silnějším hodnotám,“ řekl Pikora. Dodal ale, že tento obrat nečeká dříve než v příštím roce. Podle Pavla Sobíška, analytika Unicreditbank, bude česká korun v první polovině příštího roku oslabovat. „Náš předpoklad je kurz kolem 26,50 za euro, ale nevylučujeme ani ještě slabší korunu proti euru,“ řekl Sobíšek. V druhé polovině roku by koruna mohla nastartovat trend k silnějším hodnotám.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?