4. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zlaté vejce, nebo černá díra? Stát řeší, zda se zbavit zámku ve Štiříně

Zámek Štiřín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Štiřín | foto: Zámek Štiřín

ŠTIŘÍN Dva roky počkat a pak se uvidí. Takový je závěr analýzy meziresortní komise, která řešila, jak naložit se státním zámkem Štiřín. S ním nyní hospodaří příspěvková organizace Zámek Štiřín spadající pod ministerstvo zahraničních věcí. To tvrdí, že zámek využívá pouze minimálně, ročně na něj posílá zhruba dvacet milionů korun a resort by se ho proto chtěl zbavit.

Meziresortní komise – sestavená ze zástupců ministerstev zahraničí a financí, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ÚZSVM) a Úřadu vlády – posuzovala čtyři možnosti. V úvahu připadalo zachování současného stavu pod ministerstvo zahraničí, převod na poslaneckou sněmovnu, Úřad vlády či prodej.

V závěru dvacetičtyřstránkové analýzy doporučuje komise po dva roky zachovat status quo s tím, že po uplynutí doby by se znovu sešla a posoudila, co s barokním zámkem. Komise navíc konstatuje, že je nutné se soustředit na zlepšení ekonomické situace zámku.

Konečné rozhodnutí, co se Štiřínem, je nyní na ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), který se názorem komise nemusí řídit. Své stanovisko má Zaorálek sdělit sněmovnímu kontrolnímu výboru 13. července.

Hlavní činností Zámku Štiřín je zajišťování akcí pro státní instituce a kraje a dále pak péče o celý areál.

V době nevyužívání majetku k­ hlavní činnosti může také poskytovat služby jiným osobám (například ubytovací, hostinské) nebo pronajímat nebytové prostory, provozovat sportovní zařízení a směnárenskou činnost.

NECHAT SI, ČI PRODAT?

  • Zastáncem toho, aby zámek zůstal i nadále v rukou státu, je prezident Miloš Zeman.
  • Začátkem května konstatoval, žeby ho měly státní úřady využívat podstatně víc než teď.
  • Naopak k prodeji se klonil ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Je tam provozní ztráta, takže bychom měli zjistit, jaká je tržní cena a pokud přijde nějaký bohatý zájemce, můžeme zámek zkusit prodat,“ uvedl pro ČT koncem dubna Babiš.
  • Od roku 1985 byla do výstavby a rekonstrukce zámeckého areálu vložena suma přesahující miliardu korun, z toho desítky milionů šly na společenské akce spojené s předsednictvím EU. Ty se nakonec ve Štiříně nekonaly.
  • V areálu zámku je čtyřhvězdičkový hotel, konferenční sály, salonky, restaurace či golfové hřiště.

Státním institucím může příspěvková organizace účtovat pouze vynaložené náklady, nikoliv částky za nájem prostor. Je pro ně tedy výhodnější organizovat školicí, konferenční a společenské akce na Štiříně než v komerčních zařízeních.

Ministerstvo zahraničí podle svého vyjádření přispívá na činnost příspěvkové organizace Zámek Štiřín ročně zhruba dvacet milionů korun. Pokud ale vezmeme v úvahu sumu, již ušetří státní instituce, když pořádají své akce na Štiříně, pohybuje se roční příspěvek od státu mezi pěti a šesti miliony korun.

Hospodaření příspěvkové organizace Zámek Štiřín se v poslední době podstatně zlepšilo. Narostl počet akcí, které na zámku pořádají státní instituce. Zatímco v­roce 2013 tam proběhly pouze dvě státní akce, v roce 2014 jich bylo uspořádáno 22 a loni již padesát.

Podle odhadů vedení příspěvkové organizace by výše úspory pro stát měla letos přesáhnout 11,6 milionu korun, v příštím roce by pak měla činit bezmála 16,3 milionu korun.

Zaorálkův resort tvrdí, že kapacity zámku využívá pouze minimálně a v kontextu svého napjatého rozpočtu je pro resort do budoucna stále obtížnější tuto nemovitost spravovat. Přitom v srpnu 2014 rozesílal Zaorálek dopisy ostatním ministrům, aby Štiřín více využívali při pořádání konferencí a společenských akcí, protože tamní ceny jsou výrazně nižší než ty účtované v soukromých zařízeních.

„Ministerstvo zahraničních věcí je přesvědčeno, že toto zařízení je potřebné a vhodné nejen pro diplomatické a reprezentační účely, ale i pro běžné konferenční, školicí a podobné účely,“ psal Zaorálek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!