25. srpna 2011 12:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zlepšený rating žene korunu rychle nahoru

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Česká měna dnes dopoledne dále posílila poté, co mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve středu zlepšila ratingové hodnocení České republiky.

K euru byla v 10:30 ve srovnání se středečním závěrem silnější o devět haléřů na 24,24 Kč/EUR a vůči dolaru posílila o 12 haléřů na 16,77 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

TIP

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila ratingové hodnocení České republiky u dlouhodobých závazků v cizích měnách o dva stupně z A na AA-. V případě dlouhodobých závazků v domácí měně zvýšila agentura hodnocení z A+ na AA a výhled ČR označila za stabilní.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka už ale podpůrný vliv ratingu střídá inspirace hlavními trhy. "Koruna pokračuje v růstu nastartovaném včerejším zvýšením českého ratingu.

ČTĚTE TAKÉ:

Sílí celý region
Dnes je ale posilování už taženo spíše vývojem ve světě, díky této podpoře sílí celý region. První reakce na vyšší rating se vyčerpává, koruna by ale v budoucnu mohla být ještě o něco odolnější vůči negativním vlivům zvenčí a častější mohou být případy, kdy ze chová jako tzv. bezpečná měna," uvedl Vlk.

Poptávka po riziku zůstává i dnes podle Vlka slušná a akciové trhy v Evropě navazují na růst, který se mezitím přenesl přes Ameriku a Asii. "Včera růstovou náladu podpořila data z USA a navíc se blíží konference Fedu v Jackson Hole, od které si mnozí slibují další impuls v podobě nového programu měnové stimulace.

Zájem o riziko v kombinaci s možnou měnovou expanzí jsou důvody, proč se dolaru v posledních dnech nedaří. I přes dílčí korekce dolar k euru postupně slábne. Dnes ráno kurz roste na 1,4465 USD/EUR," konstatoval. Dnešní data z USA by podle Vlka do obchodování příliš zasáhnout neměla.

"Americké žádosti o dávky v nezaměstnanosti jsou sice sledovaným číslem, mívají jen velmi krátkodobý vliv," dodal.

Lidovky.cz, ČTK