10. března 2009 18:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zlevní restaurace i kadeřníci

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRUSEL Ministr financí Miroslav Kalousek navrhne přeřazení některých služeb s vysokou přidanou hodnotou práce, jakými jsou například restaurační služby či kadeřnictví, do nižší sazby DPH. Šéfové státních pokladen zemí EU se na tom dnes pod Kalouskovým vedením dohodli.

Sám Kalousek prý navrhne snížení DPH u služeb s vysokou přidanou hodnotou práce i v Česku. Přestože konkrétní služby nespecifikoval, v minulosti naznačil, že by to mohly být restaurační služby či kadeřnictví.

V EU má nyní 18 členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu DPH pod stanovenou 15procentní - ta měla vypršet v roce 2010. Služby jako kadeřnictví, renovace soukromých obydlí nebo restaurace tak v blízké budoucnosti měly zdražit. Podle nové dohody jednotlivé státy mohou uplatňovat nižší než 15procentní sazbu i po roce 2010.

Co podle ministrů financí EU zlevní:
- menší opravy jízdních kol, bot, koženého zboží, oblečení či mandlování
- čištění oken a čištění soukromých obydlí
- pečovatelské služby
- kadeřnictví
- renovace a opravy soukromých obydlí s výjimkou stavebního materiálu
- restaurační služby
- knihy ve všech podobách 
- mýtné na mostech v Lisabonu a okolí
- plynové lahve na Kypru

Česká asociace hotelů a restaurací zprávu z Bruselu přivítala a označila ji za úspěch ministra Kalouska. Podle prezidenta asociace Pavla Hlinky je to vstřícné rozhodnutí, které pomůže udržet při životě mnoho restaurací a přispěje k zachování pracovních míst v sektoru.

"První krok byl zdárně učiněn. Zároveň je pro nás důležité, aby snížené sazby DPH pro služby v restauracích byly zavedeny také v České republice," uvedl Hlinka.

V prohlášení asociace se také uvádí, že rozhodnutím Brusel odstraní diskriminaci některých zemí, které výjimku neměly. V České republice údajně navíc panuje nerovnoměrnost DPH, neboť restaurace nakupují potraviny s devítiprocentní daní a po zpracování je prodávají s daní 19 procent.

Českému předsednictví EU se dnešním kompromisem podařilo dosáhnout shody, o níž se EU pokoušela několik let a dosud vždy neúspěšně. Pravděpodobnost úspěchu nakonec zvýšila skutečnost, že unie možnost snížení sazeb DPH zařadila v rámci takzvaného plánu obnovy hospodářství EU jako jeden z nástrojů boje proti současné krizi.

"Musím tedy říct, že českému předsednictví se po mimořádném úsilí podařilo ukončit tutu více než tři roky dlouhou debatu...Předpokládám, že pan ministr financí Kalousek dnes shromáždí velmi mnoho gratulací za to, že se mu podařilo toto velmi komplikované téma ukončit," nešetřil chválou českého
předsednictví slovenský velvyslanec při EU Maroš Šefčovič.

ČTK