14. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Změnu DPH s námi nikdo nekonzultoval, stěžuje si NERV na vládu

Zleva ekonomický odborník ODS Jiří Schwarz, místopředseda ODS Petr Nečas a ekonomický expert Martin Kocourek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ekonomický odborník ODS Jiří Schwarz, místopředseda ODS Petr Nečas a ekonomický expert Martin Kocourek. | foto: ČTK

PRAHA Mají radit vládě s reformami. Někteří z nich ale pochybují, zda jejich připomínky padají na úrodnou půdu.

Členové Národní ekonomické rady vlády, známé spíš pod zkratkou NERV, se dnes proto sejdou, aby probrali svou další práci pro Nečasův kabinet.

Čtěte také

Nelibě totiž nesou především poslední náhlou změnu plánu na zvyšování DPH. "Nikdo s námi změnu v celé věci nekonzultoval. Takový kotrmelec byl pro mě dost překvapivý a nevrhá dobré světlo na ty, kteří jsou s ekonomickým rozhodováním vlády spojeni," říká například jeden z členů NERV Jiří Schwarz.

Ostatní členové rady jsou méně striktní, ale i tak jim vadí, že vláda použila z jejich návrhů na důchodovou reformu pouze jednu část, a to ještě neúplnou. Zároveň ale připouštějí, že ministři nemají povinnost s nimi své kroky konzultovat.

Ohledně dalších změn sazeb DPH by ostatně mohlo být ještě dost živo. Horký kandidát na post šéfa ČSSD Bohuslav Sobotka totiž včera pohrozil, že jeho strana v případě volebního vítězství změní zdanění u léků, potravin či knih.

juzPetra Jůzlová