28. listopadu 2016 11:15, aktualizováno  14:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda nepřijala k Babišovu návrhu změn EET žádné usnesení

Ministr financí Andrej Babiš před setkáním s komisí ohledně reorganizace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš před setkáním s komisí ohledně reorganizace... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vláda v pondělí nepřijala k Babišovu návrhu změn EET žádné usnesení. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ho předloží jako pozměňovací návrh a ČSSD posoudí jako každý jiný, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Babišova iniciativa by mohla způsobit vlnu dalších pozměňovacích návrhů a přinést nepřehlednou situaci, obává se podle Mládka ČSSD.

Babiš doufal v podporu ČSSD, vláda by ale podle něj neměla projednávat pozměňovací návrhy poslanců. V neděli poslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, ve kterém ho informoval, že změny v systému EET v pondělí vládě nepředloží, ale z pozice poslance tak učiní na nadcházejícím zasedání Sněmovny.

VÍCE K TÉMATU:

Ministrům pouze zopakoval argumenty, které řekl už minulý týden na koaliční radě. Sobotka ho předtím dopisem vyzval, aby v pondělí návrhy vysvětlil, vyčíslil jejich dopady a vládu ujistil, že nepřijde s dalšími výjimkami.

Babiš při příchodu na jednání vlády řekl, že by byl rád, kdyby ČSSD jednala za stolem, nikoliv přes média. „Pevně doufám, že ČSSD přesvědčím, druhé čtení daňového balíčku je poslední možnost, jak to navrhnout,“ uvedl.

Vláda podle něj pozměňovací návrhy poslanců nemá probírat. „Podle mého názoru je to koaliční záležitost,“ vysvětlil Babiš.

Ministerské výjimky

Ministr chce poslancům navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 tisíc korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se evidence netýkala plateb kartou prostřednictvím internetu. Návrhy předložil Babiš minulou středu na koaliční radě.

Sobotka postup odsoudil a uvedl, že ho rozčílil. Věcně Babišův záměr měli posoudit premiérovi poradci.

Jak funguje EET?

Babiš trvá na tom, že navržené změny jsou užitečné pro podnikatelské prostředí a odmítl výtky, že jsou neprofesionální či chaotické. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) v pondělí řekla, že se změny netýkají podnikatelů, pro které se EET spouští 1. prosince.

„Předpokládám, že pan ministr financí nás bude ústně informovat a je připraven předložit panu premiérovi dopis s informacemi,“ řekla Šlechtová.

Harmonogram zavedení elektronických pokladen.
Počty terminálů v Česku
ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.