19. května 2015 19:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rusko podává prst ‚věrným‘. Chce zmírnit embargo pro Řecko, Kypr a Maďarsko

Ruský prezident Vladimir Putin s maďarským premiérem Viktorem Orbánem před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin s maďarským premiérem Viktorem Orbánem před... | foto: Reuters

MOSKVA Rusko by mohlo vyjmout zhruba dvě desítky firem v Maďarsku, Řecku a na Kypru ze svého embarga na dovoz potravin z Evropské unie. Uvedl to podle agentury Interfax šéf ruské veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor Sergej Dankvert.

Moskva embargo zavedla jako reakci na sankce, které vůči Rusku uvalily západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Podle Dankverta by embargo mohlo přestat platit pro patnáct maďarských a několik řeckých a kyperských producentů potravin.

Maďarsko, Kypr a Řecko se sice podílejí na sankcích vůči Rusku, snaží se však udržet dobré ekonomické a politické vztahy s Moskvou a vyhýbají se kritice ruské anexe ukrajinského Krymu a podpory rebelů na východě Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Dankvert podle agentury Interfax uvedl, že jeho úřad nyní nejedná s Evropskou unií o možnosti úplného zrušení embarga. To zasáhlo import potravin z Evropské unie, USA a několika dalších zemí v hodnotě kolem devíti miliard dolarů (přes 220 miliard Kč) ročně. Vypršet by mělo 7. srpna, tedy rok po svém zavedení. Rusko zatím neuvedlo, zda embargo hodlá prodloužit.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že embargo poskytuje příležitost k posílení domácí produkce. Podle Dankverta před zavedením embarga vyváželo do Ruska potraviny zhruba 6 tisíc evropských firem, které nyní nahrazují nejen dodavatelé z Latinské Ameriky, Afriky a Asie, ale také z evropských zemí stojících mimo Evropskou unii, jako je například Srbsko.

„V našich obchodech naleznete sýry z Uruguaye a Paraguaye i mléčné výrobky z Chile,“ uvedl Dankvert. „Řada afrických zemí, zejména Tunisko a Maroko, zvyšuje dodávky ústřic,“ dodal.

Lidovky.cz, ČTK