18. října 2016 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zmizí ‚barabizny‘ ze sousedství? Obce dostanou dotace na demolice

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Alexandr Bílek

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu vyhlásilo dotaci na demolice chátrajících budov, které sloužily pro bydlení, rekreaci nebo jako ubytovací zařízení. Na příští rok na ně má stát připraveno víc než 100 milionů korun. Žádat o peníze mohou obce se sociálně vyloučenými lokalitami.

Obce mohou získat 300 tisíc až pět milionů korun, stát zaplatí až 80 procent nákladů na demolici. Čerpání peněz může být rozloženo do dvou let. Žádosti mohou radnice podávat od dneška do pátku 30. prosince.

Podmínkou dotace je následná revitalizace prostoru, který demolicí vznikne. Na pozemku může obec také postavit objekt, který nebude sloužit sociálnímu bydlení, například školu, komunitní centrum nebo sportovní zařízení.

Cílem programu je připravit území tak, aby jej bylo možné využít v rozvoji obce a zamezit tak vzniku oblastí se sociální segregací.

„Nově je oprávněným žadatelem i obec spadající do správního obvodu obce s rozšířenou působností, kde se nachází sociálně vyloučená lokalita. Reagujeme tím na to, že ohniska sociálních problémů mohou zasáhnout i širší region,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

V národních dotacích má ministerstvo pro místní rozvoj na příští rok připraveno celkem 1,08 miliardy korun, zhruba o 200 milionů méně než pro letošek. Nejvíce půjde na podporu bydlení pro sociálně ohrožené skupiny, 411 milionů korun.

Jde například o komunitní byty pro seniory nebo startovací byty pro děti z dětských domovů. Dalších 250 milionů je určeno na rekonstrukce a opravy silnic druhé a třetí třídy v obcích do tří tisíc obyvatel.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!