25. srpna 2009 20:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zneužilo sdružení Europlatform dotace EU? Policie to prošetřuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pražské občanské sdružení Europlatform, které pořádá také vzdělávací akce v oblasti justice, prověřuje protikorupční policie kvůli podezření z podvodu a zneužití evropských dotací.

Na prezenčních listinách vzdělávacích akcí financovaných z unijních grantů z roku 2007 jsou i podpisy lidí, kteří říkají, že tam nebyli. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Sdružení prý na písemnou žádost ČT o vyjádření nereagovalo.

"Nebyla jsem pochopitelně na jediné z těch akcí, ani jsem být nemohla," řekla televizi královéhradecká soudkyně Věra Adámková, jejíž podpis prý figuruje hned na třech prezenčních listinách z konferencí Europlatformu, ovšem v termínech, kdy Adámková soudila.

"Podle spisových značek by se dalo vyhledat, že jsem ten den byla v jednací síni, a tudíž jsem nemohla být na žádném semináři nebo konferenci," řekla ČT soudkyně. Podle televize Adámková tvrdí, že Europlatform předložil podpisy soudců nikoli ze seminářů, ale z jiné akce - za zasedání Soudcovské unie.

Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek ČT řekl, že policisté zjišťují, zda se akce tak, jak byla vykázána, skutečně uskutečnila a jestli firma dotace použila v souladu se zákonem.

"Dotace se pohybovala v částce několika set tisíců korun," uvedl.

V případě prokázání podvodu hrozí vedení Europlatformu nejen povinnost vrátit dotace, ale i několik let za mřížemi, dodala televize.

Na prezenčních listinách figuruje podle ČT například také jméno prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka a také on účast na uvedené akci popírá.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.