Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zneužilo sdružení Europlatform dotace EU? Policie to prošetřuje

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pražské občanské sdružení Europlatform, které pořádá také vzdělávací akce v oblasti justice, prověřuje protikorupční policie kvůli podezření z podvodu a zneužití evropských dotací.

Na prezenčních listinách vzdělávacích akcí financovaných z unijních grantů z roku 2007 jsou i podpisy lidí, kteří říkají, že tam nebyli. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Sdružení prý na písemnou žádost ČT o vyjádření nereagovalo.

"Nebyla jsem pochopitelně na jediné z těch akcí, ani jsem být nemohla," řekla televizi královéhradecká soudkyně Věra Adámková, jejíž podpis prý figuruje hned na třech prezenčních listinách z konferencí Europlatformu, ovšem v termínech, kdy Adámková soudila.

"Podle spisových značek by se dalo vyhledat, že jsem ten den byla v jednací síni, a tudíž jsem nemohla být na žádném semináři nebo konferenci," řekla ČT soudkyně. Podle televize Adámková tvrdí, že Europlatform předložil podpisy soudců nikoli ze seminářů, ale z jiné akce - za zasedání Soudcovské unie.

Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek ČT řekl, že policisté zjišťují, zda se akce tak, jak byla vykázána, skutečně uskutečnila a jestli firma dotace použila v souladu se zákonem.

"Dotace se pohybovala v částce několika set tisíců korun," uvedl.

V případě prokázání podvodu hrozí vedení Europlatformu nejen povinnost vrátit dotace, ale i několik let za mřížemi, dodala televize.

Na prezenčních listinách figuruje podle ČT například také jméno prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka a také on účast na uvedené akci popírá.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!