Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zničené kabely v Blance míří k soudu. Praha zažaluje firmu ČKD

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Pražští radní splnili hrozbu a rozhodli se dát k soudu firmu ČKD Praha DIZ. Společnost pokládala kabely v tunelu Blanka, kde je však nevratně poničil přívalový déšť a působení spodní vody.

Zástupci hlavního města Praha nyní řeší způsob, jak žalobu podat. Návrh dalšího postupu bude hotový v příštím týdnu. 

„Je to první krok k tomu, aby si s námi naši dodavatelé přestali hrát na schovávanou, což nám připadá, že se nyní děje,“ řekl radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Nabídka Metrostavu je podle ČKD Praha DIZ naivní

  • Metrostav v pondělí nabídl Praze převzetí kompletní odpovědnosti za dokončení tunelu Blanka včetně technologické části. Tunel se měl podle posledního stanoveného termínu otevřít v dubnu, kvůli výměně kabelů poškozených vodou ale město přestřižení pásky odložilo. Podle ČKD výměna potrvá zhruba osm měsíců.
  • Nabídka Metrostavu na převzetí kompletní odpovědnosti za dokončení tunelu Blanka je naivní. V reakci na dopis, který v pondělí zaslal Metrostav pražskému magistrátu, to v úterý uvedla společnost ČKD Praha DIZ, která zajišťuje technologickou část projektu. Podle ní Metrostav nabídkou pomoci zakrývá vlastní chyby a neschopnost předat Praze dílo v požadované kvalitě.
  • Podle ČKD je nejprve potřeba předat stavební část ve stanovené kvalitě, a to se dosud nestalo. "Na nezištného mesiáše, který i přes své zjevné potíže chce řešit i to, co mu nepřináleží, proto nevěříme," uvedl generální ředitel ČKD Praha DIZ Robert Wolf. "Na základě pondělního vyjádření předsedy představenstva společnosti Metrostav se nemůžeme zbavit dojmu, že se stárnoucí doyen snaží naivní nabídkou zachránit potápějící se loď," dodal.

O možnosti podání žaloby uvažují politici z pražského magistrátu už dva týdny. Dosud však padala jen silná slova - zejména z úst primátorky Adriany Krnáčové (za ANO), která projektanty i technology z ČKD označila za „debily“.

Samotná firma se zatím nechce k situaci vyjadřovat. „Do doby než obdržíme oficiální vyjádření od města, můžeme tento krok těžko komentovat,“ vzkázal mluvčí ČKD Karel Samec.

Kabely uložené v chráničkách podél vozovky osudově poškodil přívalový déšť z léta roku 2013. Podle ČKD však měla na jejich poničení vliv i spodní voda, která do tunelu různými cestami pronikala. Svůj podíl viny na škodě firma odmítá.

Faktem je, že o riziku nevratného poškození důležitého vedení vědela ČKD, dozorující firma IDS i investor hlavní město už několik měsíců. Do poslední chvíle se však nikdo neodhodlal oznámit vynucené odložení otevření tunelového komplexu.

Pražští radní tak učinili až před několika týdny, kdy dostali do rukou první část expertního posudku, který jim jasně řekl, že většinu kabelů v chráničkách bude třeba vyměnit. Kolik to bude stát, zatím nikdo přesně nevyčíslil. Firma ČKD už loni v listopadu odhadla cenu prací až na miliardu korun s trváním zhruba osmi měsíců. 

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Výstavbu více než šestikilometrového tunelu Blanka zahájila v roce 2007 někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). 

Blanka měla být otevřena v roce 2011. Proti původním předpokladům se práce prodražily zhruba o šest miliard korun. Tunel Blanka je součástí městského okruhu, navazuje na Strahovský tunel.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...