21. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zvedneme DPH na 19 %, připouští Nečasova vláda

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek připouštějí, že daň z přidané hodnoty by mohla vzrůst výrazněji, než vláda dosud prosazovala. Namísto vzestupu snížené sazby z 10 na 14 procent příští rok a sjednocení obou sazeb na 17,5 procenta v roce 2013 by jednotná sazba mohla kdykoli vzrůst až na 19 procent.

"Tento scénář by připadal v úvahu, pokud by se dluhová krize v eurozóně prohloubila a nám by se kvůli útlumu evropské ekonomiky nedařilo snižovat schodky veřejných financí tak, jak jsme si naplánovali," říká premiér. "Pak bych prosazoval zvýšení nepřímých daní, například DPH, na 19 procent, abychom tím uklidnili investory a ukázali, že umíme udržet veřejné finance pod kontrolou," dodává Nečas.

Čtěte také

A ministr Kalousek Nečasova slova podporuje. "Kdyby mělo dojít k nějakým turbulencím na trzích, tak musíme věrohodně stabilizovat veřejné rozpočty. A samozřejmě že zdanění spotřeby je pro konkurenceschopnost výrazně méně škodlivé než zvýšení přímých daní," řekl ministr Kalousek LN z Lucemburku, kde včera zasedali ministři financí Evropské unie a řešili další osud Řecka.

Anketa

Jdou vládní úvahy o zvyšování DPH v případě rozpočtových potíží správným směrem?

Ano. Je to jasná volba. Daň ze spotřeby poslouží nejlépe. 514
Ne. Stát by měl začít u sebe. Stále mu unikají kvůli korupci či špatnému hospodaření miliardy. 1889
Nevím. Daním nerozumím. 21