11. září 2009 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zvýšení daně u cigaret podpoří černý trh, varují výrobci kuřiva

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zvýšení spotřební daně u cigaret by vedlo k růstu jejich pašování, přibylo by také padělků cigaret na trhu. V anketě ČTK to uvedli zástupci v Česku působících výrobců cigaret. V rámci balíčku opatření na snížení schodku státního rozpočtu plánuje ministerstvo financí od začátku příštího roku na rok zvýšit sazbu spotřební daně u cigaret o procento na 29 procent.

O procento vyšší by měla být také dnes 19procentní sazba DPH, vztahující se i na cigarety.

"Domníváme se, že další zvýšení spotřební daně vzhledem k již plánovanému zvýšení daně z přidané hodnoty by v tuto chvíli dále posílilo nelegální trh a v konečném důsledku mělo krajně škodlivé dopady na trh," řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Philip Morris ČR Alvis Giustiniani.

Jak by se případné zvýšení daní projevilo na konečné ceně cigaret pro spotřebitele, odmítl blíže komentovat. Také zástupci ostatních výrobců se k možnému zdražení cigaret vyjadřovali opatrně.

Podle údajů výrobců i poznatků celní správy v poslední době množství nelegálních tabákových výrobků na českém trhu masivně roste. Odhady hovoří o pěti až deseti procentech z celkového množství prodaných cigaret. To znamená, že v průměru na každou legálně prodanou krabičku cigaret připadá jedna cigareta falešná.

Až pětina cigaret je pašovaná
V některých místech ČR je prý podíl pašovaných cigaret na celkové nabídce více než pětinový, řekl ČTK ředitel pro právní a regulatorní otázky společnosti British American Tobacco Vratislav Janda.

"Pašování dneska dosahuje úrovně v řádu miliard cigaret," uvedl jednatel firmy Imperial Tobacco Kamil Provazník, podle nějž při současném daňovém zatížení přichází stát u jedné pašované cigarety zhruba o dvě koruny.

Ministerstvo financí si od zvýšení spotřební daně u alkoholu, cigaret i pohonných hmot slibuje zvýšení příjmu veřejných rozpočtů v příštím roce o 11,3 miliardy korun, zvýšení sazeb DPH by mělo veřejným rozpočtům přinést 21,3 miliardy Kč.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!