Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zvýšíme DPH, zdaníme bohaté, zmrazíme důchody, řekl Nečas

Petr Nečas v poslanecké sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas v poslanecké sněmovně. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas přitvrzuje. Státní rozpočet musí příští rok vysát z peněžek Čechů víc peněz. Jak? Předseda vlády chce zvýšit DPH, zmrazit důchody a více zdanit bohaté. Jenže vláda není jednotná, kolaiční VV jsou obecně proti.

"Musíme provést aktivní opatření, nemůžeme jen pasivně přihlížet, pokrčit rameny a říct, že je hospodářský pokles. S touto politikou se jako premiér nesmiřuji," uvedl Nečas.

ČTĚTE VÍCE:

V letošním roce budou v státním rozpočtu zmrazeny výdaje za zhruba 23 miliard korun. V dalších letech panuje shoda na zvýšení DPH nebo omezení růstu důchodů společně se zvýšením daní bohatým. Zároveň chce vláda připravit balík prorůstových opatření.

"Korekce budou ve výši 23 miliard korun, kvůli propadajícím se příjmům rozpočtu," uvedl Nečas, který si před kamerami notoval s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Šéf kabinetu také připomněl, že škrty jsou nutné kvůli tomu, aby schválený schodek rozpočtu zůstal nezměněn.

Pro koaliční Věci veřejné ale není přijatelný návrh rozpočtových změn prezentovaný Nečasem a Kalouskem jako celek, některé věci však nejmenší vládní strana podporuje.

Kde chce vláda ušetřit?

  • stáhne peníze ze státních podniků
  • stáhne peníze z evropských strukturálních fondů - přesune je tam, kde mohou pomoci hospodářskému růstu

Růst chce vláda podpořit povzbuzením exportu mimo EU prostřednictvím České exportní banky či agentury EGA.

Ministři se podle Nečase shodli také na tom, že není možné udržet parametry vývoje veřejných financí bez dvou robustních opatření. "Na straně příjmů to je úprava sazeb DPH a na straně výdajů je to debata o valorizaci penzí, včetně možnosti zmrazit dočasně důchody na dva až tři roky," uvedl premiér. "Lednové prognózy byly o něco lepší, než jsme na Ministerstvu financí čekali. Počítáme však s tím, že ekonomika bude spíše stagnovat, než spíše růst," připojil se Kalousek.

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek vystoupili na tiskové konferenci po poradě ekonomických ministrů vlády.

Letošní opatření budou podle Nečase pouze na výdajové straně rozpočtu. Zvýšení daní, zejména DPH, se bude týkat až příštího roku a vláda o něm bude ještě jednat.

V případě, že by nakonec vláda v dalších letech přistoupila k dočasnému zmrazení důchodů, doprovázelo by to i dočasné zvýšení daně z příjmu vysokopříjmových skupin.

Budou mít knihy a léky výjimku?

U úpravy DPH je podle něj možné přikročit k několika variantám. "Možné je zavedení jednotné sazby DPH na 19 nebo 20 procentech, s možnou výjimkou na knihy a léky. Možná je i debata o zachování dvou sazeb," uvedl premiér.

Cílem tohoto opatření je zvýšit příjmy rozpočtu o 18 až 20 miliard korun. Navrhovaná opatření souvisí s tím, že v roce 2013 bude podle Kalouskova úřadu kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy.

Státní rozpočet pro letošek počítá se schodkem 105 miliard korun. Ministerstvo financí přitom na základě nových ekonomických odhadů počítá s propadem daňových příjmů ve srovnání se schváleným návrhem o 14,2 miliardy korun a s propadem příjmů na sociálním pojištění o 9,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá resort se schodkem rozpočtu 100 miliard korun a v roce 2014 s deficitem 70 miliard korun.

VV nesouhlasí s některými změnami

Pro nejmenší vládní stranu Věci veřejné není návrh rozpočtových změn, který prezentovali ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS), jako celek přijatelný. Některé prvky z balíku však VV podporují. V prohlášení to uvedl ekonomický expert nejmenší vládní strany Michal Babák. VV podle něj "rozhodně nedopustí zmrazení důchodů" a budou prosazovat mimo jiné sníženou sazbu daně z přidané hodnoty u potravin.

"Nechceme zrušení porodného a nepřistoupíme na daň na uhlí a víno," uvedl Babák. Vítá však, že ministerstvo financí se ztotožnilo s návrhem VV na vznik druhého daňového pásma pro vysokopříjmové skupiny.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.