16. srpna 2012 18:50, aktualizováno  21:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zvýšení DPH v Senátu narazilo. Vláda teď musí najít 101 věrných poslanců

Senát zamítl zvýšení DPH. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senát zamítl zvýšení DPH. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Senát ve čtvrtek podle očekávání zamítl vládní stabilizační balíček, který zejména zvyšuje daň z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Vláda nyní bude ve sněmovně potřebovat hlasy nejméně 101 koaličních poslanců, aby senátní veto přehlasovali. Některým z nich se ale balíček nelíbí.

Pro zamítnutí hlasoval spolu s opozici i senátor vládní ODS Jaroslav Kubera.

Mezi hlavní kritiky patřili senátoři ČSSD. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je předloha v rozporu s ústavními principy. "Vládní návrh zákona na zvýšení DPH je nejenom legislativní paskvil, který by způsobil v českém právním řádu zmatek, ale navíc jsou vážné pochybnosti vůbec o jeho ústavnosti," uvedl. Pokud by byl přijat, pak by prý nemohla by být uplatňována zásada, že zákon později přijatý v dané věci ruší zákon dřívější.

Akorát tak sklapnout kramfleky

Naopak ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vládní návrh obhajoval. "To, co teď projednáváte, je nezbytná rozpočtová legislativa pro to, aby vláda v roce 2013 mohla předložit deficit nižší než v roce letošním," apeloval na senátory.

Senát zamítl i novelu důchodové reformy

Levicový Senát podle předpokladů odmítl novelu, kterou chce vláda v rámci důchodové reformy uspíšit zavedení druhého pilíře penzijního systému už od příštího roku. Zamítnutí prosadila ČSSD, která se již dříve neúspěšně snažila důchodovou reformu odložit na povolební rok 2015. Koalice bude moci veto Senátu přehlasovat ve sněmovně, potřebovat pro to bude ale nejméně 101 hlasů.

Varoval, že země, která ztratí přístup na finanční trhy, přestává být svobodná a stává se rukojmím "těch ošklivých imperialistů z Wall Streetu". "Oni vám to pak nadiktujou. A můžete akorát tak sklapnout kramfleky," prohlásil.

Premiér Petr Nečas řekl již v úterý, že bez přijetí tohoto balíčku není možné schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Jak řekl, věří, že se všichni koaliční poslanci zachovají zodpovědně. Někteří poslanci ODS však balíček kritizovali již při předchozím schvalování ve sněmovně.

Proti i Klaus

Zvýšení DPH kritizoval i prezident Václav Klaus. Řekl mimo jiné, že jde o nerozumný tah, který brzdí ekonomiku.

K TÉMATU:

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o procentní bod podraží zboží i služby. Podle analytiků to sníží kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Opozice mimo jiné tvrdí, že lidé začnou víc nakupovat v zahraničí, protože se jim to vyplatí.

Rozpočtové určení daní prošlo

Senátoři podle očekávání hladce schválili vládní novelu rozpočtového určení daní, která posiluje příjmy menších sídel na úkor čtyř největších měst. Menší města a obce by měly dostat navíc celkem asi 12 miliard korun, naopak čtyři největší města přijdou asi o 1,1
miliardy. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Návrh obsahuje také tzv. solidární zvýšení daně. Jde o sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad zhruba 100.000 korun měsíčně. Zvyšuje se i daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta. Předloha také sjednocuje dávky spojené s bydlením.

ČTK, Lidovky.cz

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.