2. srpna 2012 10:25, aktualizováno  10:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vládě plán nevyšel, kvůli vyšší DPH lidé míň nakupují

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sázka vlády Petra Nečase na to, že vyšší daň z přidané hodnoty přinese do státní pokladny více peněz, selhala. Už sedmý měsíc se na této dani vybírá v lepším případě stejně, v horším dokonce méně než loni.

Ministerstvo financí zatím nenabídlo žádné detailní vysvětlení. A statistiky nabízí jediné: lidé utrácejí méně než loni. Přestože zboží a služby zdražily o 3,5 procenta, lidé zaplatili za nákupy v obchodech o 2,1 procenta méně.

ČTĚTE TAKÉ:

„Dá se samozřejmě jen spekulovat, jestli spotřeba klesá kvůli vyšší dani, nebo kvůli celkové společenské atmosféře, kdy mají lidé obavy, a proto neutrácejí,“ říká Ladislav Minčič, náměstek ministra financí pro daně. Nižší ze dvou sazeb DPH, která se platí za základní potřeby, jako jsou potraviny a léky, stoupla od ledna z 10 na 14 procent. Za prvních sedm měsíců roku stát na této dani vybral 122 miliard korun, což je přesně stejná částka jako s loňskou nižší sazbou.

Proti předchozímu měsíci, kdy příjmy státu z DPH dokonce meziročně klesly o 2,5 miliardy, je to zlepšení, nikoliv ale obrat velmi nepříznivého trendu. Vláda si totiž představovala, že na dani z přidané hodnoty získá díky vyšší sazbě o 15,5 procenta víc než loni. V této chvíli tak měla v rozpočtu mít nikoliv zmíněných 122, ale více než 140 miliard. Kvůli slabším nákupům se nedaří vybírat ani spotřební daně.

Najdete na Lidovky.cz