Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zvýšíme DPH, dohodly se ODS, TOP 09 a VV. Ještě ale neví o kolik

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA ODS, TOP 09 a strana Věci veřejné (VV), které jednají o sestavení pravostředové koaliční vlády, se dohodly na zvýšení nižší ze dvou sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), která je nyní deset procent. V Rádiu Impuls to řekl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. To, o kolik se DPH zvýší, ale bude předmětem dalšího jednání.

"Budeme se bavit o kolik procent, nicméně my důsledně trváme na tom, aby zvýšení sazby DPH nebylo příjmem státního rozpočtu jako takového, aby se ty peníze nerozplynuly ve státním rozpočtu a nebyly použity na cokoli. Zvýšená sazba DPH musí být jasně použita do důchodového systému," řekl Gazdík v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce.

Minulý týden představil poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, takzvaná Bezděkova komise, v rámci plánované reformy penzijního systému návrh mimo jiné na zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent, což je nyní vyšší ze dvou sazeb DPH. Jednotná devatenáctiprocentní sazba by podle návrhů komise kryla zvažované snižování pojistného z 28 procent hrubé mzdy na 23 procent. Současně by to ale ovlivnilo cenu většiny potravin a služeb.

V EU umožňuje legislativa pro DPH členským zemím jednu standardní sazbu, která musí být minimálně 15procentní, a maximálně dvě snížené sazby, které však nesmí být nižší než pět procent a které lze aplikovat jen na vymezené druhy zboží a služeb. EU nicméně umožňuje škálu výjimek, jež jsou udělovány jednotlivým zemím - v takových případech může být DPH i nulová.

Rodící se koalice ODS, TOP 09 a VV chce mít koaliční dohodu nejpozději do 7. července, aby nová vláda mohla do poloviny července začít pracovat na rozpočtu na příští rok. Expertní týmy vyjednávající o programu budoucí středopravé koalice ukončí rozhovory do konce června. Strany pak budou mít ještě týden na dořešení zbylých rozporů.

ODS, TOP 09 a VV se zatím shodly mimo jiné na zavedení plateb za vysokoškolské vzdělání, které připomínají odložené školné. Shodly se rovněž, že budou prosazovat přímou volbu prezidenta republiky či zřízení protikorupčních státních zastupitelství a soudů či soudních senátů.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!