Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

‚Lidé by je neměli jíst.‘ Čeští veterináři nařídili stáhnout z trhu polské filety ze sleďů

Filety ze sleďů v tomatové omáčce se zvýšeným obsahem nebezpečného pesticidu. (6. srpna 2021) foto: Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování celoevropským Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu konzervy s filety ze sleďů v tomatové omáčce od polského výrobce kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. Do České republiky se dostalo přes 14 600 kusů konzerv. Z toho 12 tisíc balení se podařilo zachytit ve skladech. Na pultech obchodů se objevilo přibližně 2500 kusů zdravotně závadného zboží.
  19:36

„Lidé, kteří mají sleďové filety doma by je neměli jíst. Produkt mohou vrátit v místě nákupu,“ sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Stažené filety ze sleďů v tomatové omáčce v 170gramové konzervě vyrobila společnost Thai Union Poland Sp. z.o.o., varování veterinářů se týká výrobků s minimální trvanlivostí do 19. června 2023, 21. června 2023, 21. září 2023, 9. března 2024 a 25. května 2024.

Do České republiky se podle Vorlíčka dostalo přes 14.600 kusů zmíněných konzerv, ale více než 12.000 balení se podařilo zachytit ve skladech. Příjemcem zásilky byla firma Orkla Foods Česko a Slovensko. Veterinární inspektoři společnosti podle Vorlíčka uložili okamžité stažení výrobků a jejich následnou likvidaci.

Polský výrobce použil podle SVS při výrobě směs aditiv obsahujících nevyhovující přídatnou látku karubin (E 410) s obsahem etylenoxidu. Informaci o zdravotně závadném výrobku veterináři přijali prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF), ale také firmy Orkla Foods.

Etylenoxid je podle Vorlíčka velmi reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky. Používá se jako pesticid k ošetření některých rostlinných komodit. V Evropské unii není povolen.

SVS na konci července varovali před polským uzeným bokem bez kosti od Animex Foods, u kterého byl rovněž zjištěn obsah etylenoxidu. Dříve v uplynulém měsíci veterináři informovali, že stopové množství etylenoxidu obsahuje mléčný dezert Kunín Pohár od firmy Lactalis CZ. Z trhu společnost stáhla stahovala z trhu 385 000 těchto dezertů.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat