Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Státy eurozóny se shodly na krizových úvěrech z fondu ESM

Ekonomika

  20:40
Brusel - Země platící eurem budou moci od června dostat výhodné úvěry ze záchranného fondu ESM. Na podrobnostech první části záchranného balíku pro ekonomiky stižené koronavirovým výpadkem se shodli ministři financí eurozóny při dnešní videokonferenci. Podle jejich společného prohlášení může každá z 19 zemí používajících společnou měnu dostat z fondu půjčky až do výše dvou procent svého hrubého domácího produktu. Celkově bude ve fondu především na výlohy spojené se zdravotní péčí k dispozici 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč).

Euro (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Ministři se v pátek shodli na podrobnostech první části záchranného plánu, jehož obrysy projednali již před měsícem. Vedle úvěrů z ESM mají být jeho součástí záruky pro firmy od Evropské investiční banky za 200 miliard eur a stomiliardová podpora krátkodobého zaměstnání v rámci programu Evropské komise SURE.

Eurozóna na tom nebyla ekonomicky hůře. Pokles se může ještě prohloubit, obávají se odborníci

„S ohledem na výjimečný charakter krize jsme se dohodli na výhodných a odpovídajících finančních parametrech,“ prohlásil po jednání šéf euroskupiny Mário Centeno.

Zástupcům vlád zemí eurozóny se podařilo najít kompromis mezi protichůdnými postoji reprezentovanými především Itálií a Nizozemskem. Řím původně odmítal využití půjček z ESM, k nimž se dlouhodobě staví skepticky. Itálie jako jedna ze zemí nejvíce zasažených pandemií usilovala spíše o co největší podporu formou přímých grantů, o níž bude EU jednat až v příštích měsících v rámci nového sedmiletého rozpočtu. Nizozemsko naproti tomu trvalo na tom, aby z ESM nebylo možné čerpat bez dodatečných podmínek a aby se akutní pomoc soustředila pouze na zdravotní péči.

Bulharsko se přihlásí do ‚čekárny na euro‘ koncem dubna, uvedl premiér Borisov

Ministři se nakonec shodli na formulaci, že půjčky bude možné využít na „financování přímé a nepřímé zdravotní péče a nákladů na léčbu a prevenci vyvolaných koronavirovou krizí“. Peníze by měly být k dispozici od června do konce roku 2022.

Úvěry budou mít desetiletou splatnost a výhodné úroky. Podle Centena by je vedení ESM mělo schválit v příštích dnech, aby o ně státy mohly začít žádat od června.

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU. Ve hře je vydávání společných dluhopisů

„Makroekonomická prognóza komise, o které jsme dnes také diskutovali, nám připomněla časovou tíseň, v níž jsme se ocitli, a naléhavost rychle uvést do praxe tato opatření,“ připomněl Centeno. Narážel přitom na středeční předpověď EK, podle níž se letos kvůli koronavirovému výpadku ekonomika eurozóny propadne o rekordních 7,7 procenta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!