130 let
Státy investují do zemědělských ploch v zahraniční.

Státy investují do zemědělských ploch v zahraniční. | foto: AFP

Státy skupují zemědělskou půdu

Ekonomika
  •   7:52
DUBAJ - Neustále rostoucí ceny potravin na světových trzích způsobují znepokojení ve stále větší části světa. Zároveň ale vyvolávají i nebývalé investiční příležitosti a zemědělská půda se začíná stávat výhodnou investiční komoditou. Mezi nejaktivnějšími investory jsou přitom fondy soukromého kapitálu podporované či spolupracující s národními vládami.
Společnost Abraaj Capital přiznala, že již rok spolupracuje s vládou Spojených arabských emirátů na investičním projektu, jehož cílem je prostřednictvím nákupu části zemědělské půdy v Pákistánu zajistit si dlouhodobější dodávky základních zemědělských komodit, jako například obilí či rýže. Vláda Spojených arabských emirátů zároveň oznámila, že uvažuje o vytvoření potravinových rezerv, které by se měly stát účinným nástrojem v boji s rostoucími cenami.

 Prodej zemědělské půdy Spojeným arabským emirátům přiznal ve včerejším rozhovoru pro britský list Financial Times i nejmenovaný zdroj z pákistánské vlády. „Naším záměrem není zbavovat se vzácné zemědělské půdy, nýbrž zvýšit produktivitu a přeměnit půdu ležící ladem v úrodnou zemědělskou plochu,“ uvedl zdroj. Za poslední rok takto Spojené arabské emiráty ve spolupráci se soukromými investičními společnosti nabyly v Pákistánu zhruba 800,000 hektarů půdy.

 Zájmem o nákup zemědělské půdy v zahraničí se netají ani nejlidnatější země světa, Čína. Podle návrhu čínského ministerstva zemědělství má čínská vláda podporovat zahraniční akvizice zemědělské půdy ze strany čínských firem. Zatímco se čínská vláda netají svojí podporou zahraničních investic prováděných státními kapitálovými fondy a bankami, respektive průmyslovými a ropnými společnostmi, státní podpora zahraničních investic v oblasti zemědělství byla až doposud spíše okrajová. „Čína se musí poohlédnout po zahraničních příležitostech, protože zemědělská plocha v naší zemi je limitovaná,“ uvedl Jiang Wenlai z čínského zemědělského institutu. Čínská vláda přitom počítá s tím, že investice firem budou směřovat převážně do zemědělských oblastí v Africe a Jižní Americe.

Ropa za jídlo
Rostoucí objem investic do zemědělské půdy v zahraničí je podporován i rostoucí cenou ropy na světových trzích. Země s bohatými nalezišti ropy ale nedisponují bohatými zdroji zemědělských komodit. Například tradiční vývozce ropy Libye vyjednává s Ukrajinou o možnosti pěstovat a dovážet obilí z ukrajinských polí. Podobně i Saúdská Arábie oznámila záměr investovat do zemědělských ploch v zahraničí.

 Mezi zájemci o zahraniční investice do zemědělství jsou i chudé africké státy jako Súdán či Somálsko. Doufají, že právě přísun cizího kapitálu jim pomůže vybudovat funkční zemědělský sektor.

 Jiang Wenlai připustil, že rostoucí investice do zahraničních zemědělských ploch mohou být dočasné - do doby, kdy země s dostupnými zemědělskými plochami přestanou souhlasit s prodejem půdy.
Autor: František Bouc
  • Vybrali jsme pro Vás