Celkově spořitelny uzavřely letos přes 174 tisíc nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. Za stejné období loni to bylo téměř 197 tisíc smluv. Vyšší počet smluv letos uzavřela Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna.
V případě úvěrů roste průměrná půjčená částka, počet úvěrů spořitelnám klesl. Zatímco do ledna do dubna loni průměrná částka úvěru činila zhruba 523 tisíc korun, letos je to přes 621 tisíc korun. Pokles objemu úvěrů zaznamenaly Modrá pyramida a Wüstenrot stavební spořitelna.
O stavební spoření je zájem kvůli legislativním změnám
Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 43,7 miliardy korun, meziročně o devět procent méně. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 580 tisíc smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes 685 tisíc.
ČTĚTE TAKÉ |
Zájem o stavební spoření ovlivňují podle odborníků připravované legislativní změny. Sněmovna na počátku února v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o stavebním spoření, která kromě jiného umožní, aby stavební spoření nabízely i univerzální banky. Návrh také zavádí účelovost státní podpory. Bude možné ji použít pouze na bydlení nebo na důchodové připojištění. Asociace českých stavebních spořitelen považuje návrh v takové podobě, v jaké doputoval do Sněmovny, za ohrožení budoucí existence stavebního spoření v Česku.