Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Co potřebujete vědět o novém stavebním zákoně: žádost elektronicky a povolení do měsíce


Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Premium Přehledně
Rychlejší a jednodušší výstavba dostala zelenou. Poslanci, nevídaně vládní i opoziční, jednomyslně schválili bez hádek a průtahů nový stavební zákon, díky němuž odpadne nadměrné papírování, obíhání úřadů s prosíkem o razítka a nekonečné čekání. Bude totiž možné získat kompletní stavební povolení pro rodinný dům za měsíc. Postačí zajít na jeden úřad v obci, ten si následně všechna nutná povolení obstará.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Poslanci navíc dali jasnou stopku plánovanému Nejvyššímu stavebnímu úřadu, s nímž přišla minulá vláda Andreje Babiše (ANO). Nevznikne ani superúřadu podřízená soustava krajských stavebních úřadů. Podle včera schváleného zákona si stavební úřady nadále podrží obce.

Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad spadající pod ministerstvo dopravy, který bude mít na starosti hlavně velké dopravní a energetické stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny.

Jeden úřad, jedno řízení i razítko. Poslanci dali šanci zrychlení staveb

Pro novelu zákona hlasovalo 161 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. „Vyjednal jsem podporu hnutí ANO i SPD,“ zdůraznil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), jehož resort je hlavním garantem zákona. Ten nyní dostane k projednání Senát. Poté by měl novelu podepsat prezident.

Účinnosti zákon pro stavbu rodinných domů ale nabude až v polovině příštího roku, čeká se ještě na finalizaci digitalizace stavebního řízení, která spočívá například ve vytvoření Portálu stavebníka. Jde o systém, v němž bude například možné elektronicky podávat žádosti v rámci stavebního řízení včetně nahrávaní příslušných dokumentů, dále zobrazovat informace o stavu řízení, o rozhodnutích a dalších opatřeních.

Server Lidovky.cz shrnuje přehled novinek, které novela stavebního zákona přinese:

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!