Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stávka dnes připravila Brno o fenomén rozjezdů

Ekonomika

  13:56
BRNO - Kdo neviděl, nezná a možná ani nepochopí: Liduprázdné setmělé prostranství před brněnským hlavním nádražím se v několika minutách zaplní až stovkami lidí a desítkami autobusů, aby vzápětí opět zůstalo prázdné.

Brněnské rozjezdy.

Fenomén zvaný brněnské rozjezdy, podle něhož si lze řídit hodinky, ale dnes poprvé v historii nejel - a nepojede ani jednou.

Jedenáct linek autobusů, každý ze dvou směrů, dává v noci každou hodinu, o víkendu dokonce každou půlhodinu, na obřím prostranství dohromady zvláštní komunitu. Unavení lidé vracející se z nočních směn nebo na ně nastupující, rozjaření studenti opouštějící restaurace a bary i obsluha těchto podniků toužící po klidu postele. A do toho lidé v róbách z divadel, šťastní i nešťastní milenci, sem tam nějaký revizor.

Tabule v Brně informuje cestující o zrušených spojích.

Právě prodloužení provozu systému nočních autobusů, které díky speciálním trasám pokrývají devadesát procent zastávek, bylo pro dopravní podnik jedním z možných způsobů, jak s minimem řidičů-stávkokazů alespoň částečně řešit dnešní stávku. Nakonec ale padlo jiné řešení - a s ním i možnost denní verze slavných rozjezdů, které si jezdí natáčet fanoušci dopravy z různých koutů republiky.

Brněnský fenomén
Proč právě v moravské metropoli jsou rozjezdy tak výjimečné? Brno je dost velké na to, aby se u rozjezdů setkalo velké množství autobusů, ale zase ne moc velké na to, aby je bylo nutné rozdělit na několik míst. Brňané už v podstatě zapomněli, že některé linky tramvají, trolejbusů a autobusů před rokem 2000 jezdily i v noci a složitě se proplétaly.

V Brně odboráři stávkovali před hlavním vlakovém nádraží.

Také tehdy sice fungovaly rozjezdy podobné těm dnešním, kdy se část linek vždy v celou hodinu střetávala u nádraží, další na ně ale navazovaly v jiných částech města. To je ostatně metoda zdokumentovaná i za první republiky – a dodnes v různé formě funguje ve většině měst. Brněnské řešení soustředilo jejich hlavní křižovatku na jediné místo.

Dívka v Brně marně čekala na svů spoj.

Brněnské rozjezdy mají dnes pauzu poprvé po mnoha letech. Prvních 22 autobusů se znovu rozjede od hlavního nádraží přesně o půlnoci. S jediným přestupem po celém Brně.

Témata: Doprava, Brno

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat