Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drtinovou stáhlo vedení z Událostí po politickém nátlaku, tvrdí odbory

Média

  11:33aktualizováno  17:22
PRAHA - Nezávislá odborová organizace České televize dnes kritizovala vedení veřejnoprávního média kvůli stažení moderátorky Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře. Podle odborů panuje podezření, že moderátorka byla odvolána na politickou objednávku. Televize už dříve v tiskové zprávě uvedla, že Drtinová by měla na podzim převzít moderování jiného pořadu.

Daniela Drtinová foto: Václav Pancer

Podle odborů vnímali diváci Drtinovou jako jednu z nejlepších moderátorek České televize. Naopak politici si prý stěžovali na způsob, jakým s nimi vedla rozhovory.

"Můj odchod nebyl dobrovolný," řekla Drtinová. "Překvapilo mě to, protože žádné výhrady k mé práci nebyly," dodala.

Moderátorka také potvrdila, že dostala nabídku na vedení nového pořadu, řekla však, že to s ní nebylo předem konzultováno a že to vnímala jako sesazení ze současné pozice. "Pokud moderuji pořad, který generální ředitel označí za nejlepší, pak můžu nabídku na vedení jiného těžko vnímat jako povýšení," řekla.

Nespokojení politici

"Naposledy vyjádřil značnou nespokojenost s vedením rozhovoru současný ministr kultury Jiří Balvín, když moderátorka trvala na jasném vysvětlení motivů odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana. Po značně nepřesvědčivém výkonu v pořadu Události komentáře moderovaném právě Danielou Drtinovou byl Jiří Balvín přinucen své rozhodnutí revokovat a Jana Buriana vrátit zpět do čela první scény," uvedl předseda odborů Antonín Dekoj.

VÍCE: Vedoucí odborů zatím důkazy nemá

Vedoucí přenosového vozu a šéf Nezávislé odborové organizace v České televizi Antonín Dekoj serveru Lidovky.cz potvrdil, že má podezření na politické pozadí odvolání Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře.

„Byla odvolána jako blesk z čistého nebe bez jakékoliv předchozí diskuze s tvůrčím týmem, proto nejde o racionální krok za účelem změny, ale vše nasvědčuje tomu, že šlo o účelovou záležitost. Byla chválena jako výborná moderátorka a pořad měl vysokou sledovanost.

Jediná kritika přicházela ze stran politiků. Veřejnoprávní televize má být nezávislá na jakékoliv politické moci a my v ní žádném případě nehodláme připouštět takováto jednání,“ upřesnil.

Šéf odboru prozatím není schopen podat konkrétní důkazy o politicky motivovaném odvolání, Drtinová nenaznačila, že by čelila politickému tlaku.

"Časová souslednost s nynějším stažením moderátorky z prestižního pořadu proti její vůli a bez jakékoli diskuse s celým tvůrčím týmem tak nelze považovat za náhodu," dodal.

Výzva pro ředitele ČT

Odbory zároveň vyzvaly generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby přehodnotil odvolání Drtinové z Událostí, komentářů. "Jedině tak může vyvrátit důvodné podezření, že jedná na politickou objednávku a tím fakticky popírá smysl televize veřejné služby ze zákona nezávislé na politické moci," uvedl Dekoj.

Česká televize ve středu při zveřejňování programového schématu pro letošní podzim uvedla, že s Drtinovou počítá pro jiný pořad. Vedení televize chce nově uchopit pořad Interview ČT na stanici ČT 24. "Daniela Drtinová dostala nabídku, aby se stala výhradní moderátorkou tohoto pořadu a aby ten nesl i její jméno, vzniklo by pak Interview Daniely Drtinové," uvedl tehdy ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...